+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Hericium mantarıyla ilgili genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hericium mantarıyla ilgili genel bilgi
  Hericium mantarıyla ilgili genel bilgi

  Hericium mantarıyla ilgili bilgi

  Hericium mantarı hakkında bilgi

  Hericium mantarı


  Hericium mantarıyla ilgili genel bilgi.jpg

  Hericium Mantarı (Hericium Erinaceus) yenilebilir ve tıbbi mantardır. Yüksek protein, düşük yağ ve yüksek besin değeri bakımında önemlidir. Beijing Instute of Food’un yaptığı araştırmaya göre her 100 g mantar 26,3 g protein, 4,2 g yağ, 44,9 g karbonhidrat, 6,4 ham selüloz, 10,2 g su, 856 mg fosfor, 18 mg demir, 2mg kalsiyum, 0,69 mg B1 vitamini, 1.89 g B2 vitamini, 0.01 mg karoten ve 323 kkal enerji içermektedir., yüksek düzeylerde β-D-glukan ve ergosterol da içerir. Hericium erinaceus, nöron (sinir hücresi) onarımını, yenilenmesini ve miyelinasyonu sağlayan “Sinir Büyüme Faktörü” sentezini güçlü bir şekilde uyaran hericenon ve erinacin içerir.
  Hericium erinaceus, “Sinir Büyüme Faktörü”’nün sentezini arttırdığı için MS, demans ve Alzheimer tedavisinde besin desteği olarak kullanılmaktadır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Hericium mantarı çinliler tarafından çok kullanılmaktadır. Hericium mantarı tonik olarak yüze uygulanmaktadır. Hericium mantarı ile ilgili yapılan araştırmalarda pek çok haslığa şifa olarak kullanılacağını göstermiştir.
+ Yorum Gönder