+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Çam ağacı ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çam ağacı ile ilgili kısa bilgiler
  çam ağacı ile ilgili kısa bilgiler nelerdir bana bu konu hakkaında sayfamı geçmiyecek kadar bilgi lazım yardımcı olurmusunuz.. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Çam ağacı hakkında kısa bilgiler

  Çam ağacı, çamgiller familyasından kozalaklı bir ağaçtır. 115 farklı çeşidi bulunan çam ağacının cinsi Pinus'tur.


  Türkiye'de sarıçam, Halep çamı, kızılçam, karaçam, fıstık çamı olarak beş çam ağacı türü vardır. Özellikle sarıçam Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişir.

  Daima yeşil kalan çam ağaçları en çok tropikal bölgelerde ve dağlık kesimlerde görülür. İğne biçimindeki yaprakları kış mevsiminde dökülmez. Reçineli olan kabuğu genellikle pullu ve kalındır.

  Gövdesi yenilebilen çam ağaçları A - C gibi yüksek vitaminler içerir. Kabuğunu çiğ olarak yemek de mümkündür.

  Çam ağacının kozalakları erkek ve dişi olabilirler. Erkek olanlar polen döken küçük kozalaklardır ve kısa süreliğine çıkarlar.

  Dişi kozalaklar ise odunsu, iri bir yapıya sahiptirler. Döllenme özellikleri vardır ve uzun süre kalabilmektedirler.

 3. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim beni büyük bir derten kurtardınız
 4. Ziyaretçi
  saolun bilgi bana çok yaradı allah ne muradınız varsa versin

 5. Ziyaretçi
  Lütfen muz ağacı ile ilgili bilgiler yazın çok acil

 6. Ziyaretçi
  Muz ağacı ile ilgili bilgii?

 7. Fatma
  Administrator
  Lütfen muz ağacı ile ilgili bilgiler yazın çok acil
  Muz ağacı ile ilgili bilgii?
  Muz ağacının 2-3 m. uzunluğunda, 50-60 cm. genişliğinde uzun yaprakları vardır. Genç yapraklar, ilk yıllarında, külahı biçiminde, kendi üzerlerine kıvrılmışlardır. Zamanla açılıp uzayan bu yapraklar, rüzgârın etkisiyle, enlemesine yırtılırlar.

  Muz mor çiçekler açar. Meyvaları «hevenk» adı verilen büyük salkımlar biçimindedir. Muz ağacı tropikal bölgelerde, serin, rutubetli, gölgeli yerleri sever. Avrupa’nın güney bölgelerinde de, kuzey rüzgârlarından korunmuş bahçelerde yetiştirilebilir.

  Bazı ağaçlarda bir hevenk üzerinde yüzden fazla meyva bulunabilir. Muzlar daha yeşilken olgunlaşmadan koparılır, çünkü olgun meyvelerin koparıldıktan sonra saklanması çok güçtür. Henüz sararmak üzereyken koparılırsa uzunca bir zaman saklanabilirler.

  Hintliler muz yapraklarının üzerine yazı yazarlar, yapraklarlyle kulübelerinin üstünü örterler. Gövdesinden elde edilen liflerle dokumacılıkta olduğu gibi kâğıt yapımında da faydalanılır.

+ Yorum Gönder


çam ağacı hakkında bilgi,  çam ağacı hakkında kısa bilgi,  çam ağacı ile ilgili bilgiler,  çam ağacının özellikleri,  çam ağaçları hakkında bilgi,  cam ağacı bildikeri