+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Bahçe ve Sebzeler Forumunda Bahçeleri yenileme zamanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. xRockİnGirLx
  Devamlı Üye

  Bahçeleri yenileme zamanı
  Bahçeleri yenileme zamanı

  Baharla birlikte uyku döneminden çıkmaya hazırlanan bitkilerin bakım zamanı da geldi. Bitkilerin yorgun düşen toprağını, zengin besin değerli toprakla yenilemek gerek.

  Gelişmek için farklı ortamlara ihtiyaç duyan bitkiler besin yönünden zengin topraklara ihtiyaç duyar. İlkbaharla birlikte bitkilerin topraklarını yenilemek gerekiyor. Türkiye'de Gardena-Dost tarafından ithal edilen Compo çiçek toprakları, bitkilerin daha canlı, sağlıklı ve güzel görünmeleri için uygun ortamı yaratıyor.

  Toprak değişimi incelik ister

  Çiçeklerin baharı sağlıklı karşılaması için toprakların değiştirilmesi gerekiyor. Compo da yumuşak ve havalandırılmış yapı ile çiçekler için sağlıklı bir ortam sonuyor. Bu topraklarda bulunan gübre, saksı değişiminden sonraki 4-6 hafta süresince bitkilerin ihtiyacını karşılayabiliyor.

  Saksı bitkilerinin topraklarını değiştirdikten 4-6 hafta sonra onlara sıvı gübre verilebilir. Toprak değişimi için eski saksıdan 2 parmak daha büyük bir saksı kullanmak gerekir. Bitkinizin kurumuş köklerini budayın ve onları ıslatın.

  Yeni saksının dörtte üçünü toprakla doldurun. Üstüne bitkiyi yerleştirin ve saksının geri kalanına Compo toprak ekleyin. Sulama yapacağınızı düşünerek saksıyı tam doldurmayın. Hafifçe bastırın ve biraz sulayın.

  Saksı değişimden sonra bitkinizi direkt güneş ışığına maruz bırakmamaya özen gösterin. Compo toprakları, doğal temelli klasik maddelerinin yanı sıra agrosil ve hygroperl de içerir. Agrosil, toprağı havalandırılmış bir yapıya dönüştürür. Bu havalandırılmış yapı sayesinde hem toprak suyu daha iyi tutar, hem de besin maddeleri toprakta en iyi şekilde dağılır. Böylece kökler daha çabuk gelişir.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Bahçenizi yenilemek mi istiyorsunuz o zaman bu tür durumları baharın gelişi ile yapmalısınız çünkü bitkiler bahar aylarında bitkiler kendilerini daha iyi geliştirir ve daha çabuk alışırlar çevreye.
+ Yorum Gönder