+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Bahçe ve Sebzeler Forumunda Bahçede Ihlamur Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bahçede Ihlamur Ağacı Nasıl Yetiştirilir?
  Bahçede Ihlamur Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

  Doğa eczanesinden bir şifalı bitki ıhlamur ağacı
  Orta Avrupa’da eskiden birçok köyde ıhlamur vardı. Merkezde bulunur buluşma noktası olarak kullanılırdı. Ayrıca burada haber alış verişinde bulunulur, gelinler kendilerini gösterirlerdi. Mayıs başında dans festivalleri bu ağacın altında düzenlenirdi. Bunlarla beraber köy mahkemeleri genelde yine burada kurulurdu. Bu yüzden ıhlamur, mahkeme ağacı ya da mahkeme ıhlamuru olarak da bilinir. Germen ve Slav halklarında ıhlamur kutsal bir ağaçtır. Hatta Hırvatistan’da ıhlamur, milli para değerlerinin alt birimi olarak kullanılan bir terimdir.
  Ihlamur(Tilia platyhyllos)
  Bitki özellikleri: Anadolu’da çeşitli ıhlamur ağacı türleri vardır. Bu türlerden, tedavi amaçlı kullanılan ikisi, özellikle kuzey Anadolu dağlarında yetişir. Bunlar, küçük yapraklı ıhlamur(Tilia cordata) ve büyük yapraklı ıhlamur(Tilia platyhyllos) türleridir. Bu türlerin dışındakilerin tedavi edici özelliği daha zayıftır.
  Boyları 20-30 metreye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler (Haziran-Temmuz) kurutularak çay gibi içilir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Ihlamur ağacı Doğu Karadeniz, Büyümesi çabuktur. Filizlenme gücü yüksektir. Yaprakları yürek biçimindedir. Çiçekleri kurutularak çay gibi içilir.
+ Yorum Gönder


ıhlamur ağacı nasıl yetiştirilir,  ıhlamur ağacı nasıl dikilir,  ıhlamur ağacı yetiştirme,  ıhlamur ağacı nasıl yetişir,  ıhlamur nasıl yetiştirilir,  ıhlamur ağacı nerede yetişir