+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Bahçe ve Sebzeler Forumunda Sonbaharda ve kışın hangi çiçekler ekilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sonbaharda ve kışın hangi çiçekler ekilir
  Sonbaharda ve kışın hangi çiçekler ekilir

  Eğer bahçeli bir eviniz varsa ya da saksıda çiçek yetiştirmeye meraklıysanız işte size bu konuda oldukça işinize yarayacak birkaç bilgi:

  Kışın bahçeler ayrı bir ilgi ister. Havalar soğuduğu zaman doğal olarak toprak da soğuyor. İşte bu yüzden kış aylarında soğuğa karşı hassas bitkilerin diplerini doldurmanız gerekir.

  Kasım ayından sonra çıplak köklü bitkiler dikilebilir. Aynı zamanlarda kışlık ve mevsimlik fideler de dikilebilir. Kışın yağan kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Özellikle çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız sulama sistemlerindeki suyu boşaltmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalarınızı da korumalısınız. Çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilmesi tavsiye edilmektedir.

  sonbahar kis cicek.jpg

  Menekşe ve kasımpatı
  Sonbahar biterken Kasım ayında dikilmesi uygun olan çiçekler şunlardır: menekşe süs lahanası çuha siklamen ve kasımpatı. Bu çiçekler soğukta yaşayabilirler, o yüzden bahçe ortamında da ekstra bir bakım yapmak zorunda değilsiniz. Doğal yollarla gerektiği kadar sulanırlar ve bu yeterlidir. Evin içinde ise istediğiniz tüm bitkileri kışın kolaylıkla ekip yetiştirebilirsiniz. Kışın, evler bitkiler için adeta birer sera demek

  Duyarlı olun
  Küresel ısınma yüzünden su kaynaklarımız hızla tükenmekte. Bu sebepten bahçenizdeki bitkileri ihtiyaç duyduklarından daha fazla sulamamaya ekstra dikkat etmelisiniz. Fazla sulamak hem bitkilerinize zarar verecek hem de suyu müsrif kullanmanıza yol açacaktır.

  Bu nedenle eğer imkânınız varsa hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri farklı püskürtme seçeneklerini kullanın.

  Sulama işlemi, bitkiler için çok önemlidir ve ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Çimlerinizi ve çiçeklerinizi mümkün olduğu kadar akşamüzeri ve güneş battıktan sonra yapın. Kızgın güneşin altında sulanana çimler hızla sararır. Bu saatler daha az buharlaşma olacağı için bitkileriniz bu sudan çok daha fazla faydalanırlar.

  Kış Çiçekleri: Dağ menekşesi, çuha çiçeği, süs lahanası, kasımpatı, şebboy, açelya, Atatürk çiçeği, sıklamen, nergis, krizantem, kasımpatı, yılbaşı çiçeği, kardelen
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kış mevsiminde birbirinden güzel çiçekler yetiştirmek isteyenler kış bahçeleri düzenleyerek istedikleri çiçekleri yetiştirebilirler. Kış bahçelerini terasta yapabilirsiniz. Kış bahçelerinde ekilen bitkilerin soğuktan korunması ve ışık görmeleri gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


nergis çiçeği kaç ayda ve hangi aylarda yetişir