+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Bahçe ve Sebzeler Forumunda Kışın ekilen çiçekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kışın ekilen çiçekler
  Kışın ekilen çiçekler

  Kış aylarında hangi çiçekler ekilir?
  Zorlu kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, bahçeler de ayrı bir özene ihtiyaç duyuyor. Havalara paralel olarak toprak ta soğuyor, bu aylarda soğuğa hassas bitkilerin diplerinin doldurulması oldukça önemli.

  Çıplak köklü bitkiler Kasım'dan sonra sökülüp dikilebilir, bu dönemde kışlık, mevsimlik fideler de dikilebilir. Kışın yağacak kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolü yapılıp, sulama sistemlerindeki su boşaltılmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalar korunmalıdır. Çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilebilir.
  kis ayi cicekleri.jpg
  Menekşe ve kasımpatı ekin
  Kasım ayında dikilmesi uygun olan çiçekler, menekşe, süs lahanası, çuha, siklamen ve kasımpatıdır. Bu çiçeklerin, soğukta yaşayabilmeleri nedeniyle bahçe ortamında da ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Kendi doğal ortamlarında gerektiği kadar sulanmaları bakım için yeterli oluyor. Evlerde ise kışın tüm bitkiler kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Çünkü kış mevsiminde evler sera görevi görüyor.

  Küresel ısınmaya karşı önlem
  Küresel ısınmayla birlikte kaynaklardaki su rezervlerinin de hızla tükeniyor, bahçelerdeki bitkilerin ihtiyaçtan fazla sulanması hem bitkilere zarar verir, hem de su kaynaklarının israf edilmesine yol açar. Bu nedenle, hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri, farklı püskürtme seçeneklerinin kullanılması gerekir.

  Sulamaya ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Örneğin sulama işlerinizi, buharlaşmanın daha az olacağı akşam saatlerinde yapabilirsiniz. Özellikle çimlerinizin güneşe karşı daha dayanıklı olmasını istiyorsanız 6-7 santimetre yükseklikten biçin.

  Çünkü kısa çimler güneş ışığından ve sıcaktan daha fazla etkilenirler. Sulama imkanı çok az ise, çim alanlarda çim biçme makinesinin çim toplama haznesini çıkartarak biçim yapabilirsiniz. Böylelikle kesilen çimler, alana yayılır ve bu sayede de nemli ve gölgelik bir alan yaratılmış olur. Bu işlemin mantar ya da görüntünün bozulması gibi bazı olumsuz yanları da var, bu nedenle kesilen çimlerin çok uzun süre bahçede bırakılmaması gerektir.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Yaz aylarında çiçekler ile güzelleşen bahçeniz kış aylarında yetişen bitkiler ile aynı güzelliğini koruyabilirsiniz.Yaz aylarında yetişen çiçeklere göre daha çok dikkat et ve bakım gerekir.
+ Yorum Gönder


çiçekler,  bahçe çiçekleri