+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Corydoras sterbai (Güney Amerika Çöpcü Balığı) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Corydoras sterbai (Güney Amerika Çöpcü Balığı)
  Corydoras sterbai hakkında bilgi

  Latince Adı:
  Corydoras sterbai

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika

  Beslenme Biçimi: Etçil, otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Taban

  Cinsiyet Ayrımı: Ayırım için en iyi yöntem tepeden bakmaktır. Dişilerin karnı dışarıya doğru yarım ay biçiminde şişkindir. Erkeklerde ise bu çok azdır veya hiç yoktur.

  Üreme: Düz yumurta döker

  Sıcaklık: 21-25 C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 6cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 50 litre

  Su Sertliği: orta

  pH: 6,5-7

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Çok güzel, desenli vücutları ve turuncu yüzgeçleri vardır. Dişiler daha büyük ve yuvarlak hatlara sahiptir. Diğer Coryler gibi en az altı bireyli sürü halinde beslenmelidir.

  İlgili Bir Makale:

  Çöpçü Üretimi (Corydoras Paleatus - Komando Çöpçü)  Diğer yumurta yığanlar gibi Corydorasların üretimi de biraz ilgi ve fedakarlık isteyen bir uğraştır.Fakat yavrular çıkmaya başlayınca buna değer doğrusu.

  Corydorasların bilinen yaklaşık 120 kadar çeşidi olduğu söyleniyor ama doğa çok cömert ve durmadan yeni varyasyonlar ve mutasyonlar yaratabiliyor.

  Corydoraslar sürü balıkları olduklarından akvaryumlarda kesinlikle yalnız bırakılmaması gereken ve en az 6-7 birey halinde tutulması uygun olan balıklardır.Bu üretimi teşvik etmek içinde geçerlidir. Coryler birbirlerinin hareketlerini takip edip onlardan etkilenirler. Mesela bir sürü içinde yumurtaya hazır bir dişinin veya birkaç erkeğin heyecanlı hareketleri diğerlerini de uyarır ve harekete geçmelerine yardımcı olur.

  Akvaryumlarda da üretilebilirler.Corydoraslar doğada yağmur mevsimlerinde yumurtlayarak üremektedirler ve nehir yataklarında da yaşadıkları göz önüne alınırsa temiz ve taze su istedikleri kesindir.Tuza karşı hiç tahammülleri yoktur ve yumuşak sulardan hoşlanırlar ama biraz sert sularda da yaşarlar.Akvaryumlarına tuz eklenmemelidir.

  Akvaryumda üremelerini sağlamak için doğadaki üreme mevsimini taklit etmek gerekir.Bunun için 30X30X30 gibi veya buna yakın ölçülerde üreme tankları seçilmesi uygun olur.Böyle bir tanka 1 dişiye 2 erkek denk gelecek şekilde 6 balık koymak sağlıklı bir yumurtlama için yeterlidir.Dişiler üstten bakıldığında solungaç kapakları hizasından itibaren daha kalın bir karına sahiptirler .Erkekler ise solungaç kapağı hizasından itibaren kuyruğa kadar incelirler.

  Üreme tankının dibine çok ince dere kumu veya sonkat ince sıvalık kumdan 1 cm kalınlığında bir tabaka konulması doğadaki dere yataklarının ince kumlu dip yüzeyini anımsatır ve balıkların yemlerini rahat yakalamalarını ve karın altı mukozasının yenilenmesini sağlar.Ayrıca biyolojik dönüşüm için de yararlıdır.Suyun bulanmasını önler.

  Damızlıklar akvaryuma bu şekilde konulduktan sonra bir hafta kadar Tubifex (canlı yem) ile beslenmeye başlanır.Beslenme başladıktan 2-3 gün sonra her akşam akvaryum suyunun %50 si taze ve daha soğuk su ile değiştirilmelidir ve akvaryuma dıştan takılacak bir şelale tipi filitre yukarıdan sürekli su dökmek suretiyle de çalışırsa, işte doğadaki "yağmur mevsimi" ni taklit ettiniz demektir.Yumurtlayacak dişiler akvaryum camlarında hızlı hızlı yukarı -aşağı, sağa - sola yüzerken bir yandan da bıyıklarıyla camları yoklamaya , yalarmış gibi hereketler yapmaya başlarlar.Erkeklerde hemen dişilerin başı üzerinde bıyıklarıyla sürekli dişinin sırtına ve başına dokunup sürekli bir temes halinde olurlar.Yumurtlama işlemi sırasında dişi ve erkek " T " harfini andırır bir pozisyona girerek yumurtalarını döllerler.Erkek anal açıklığını dişinin ağzına dayar ve dişi burdan döl içerek solungaçları aracılığı ile anal yüzgeçlerinin arasına yumurtladığı yumurtaların üzerine püskürtür.Daha sonra camda tesbit ettiği yere bu yumurtaları sanki eliyle sıvazlar gibi camlara yapıştırır.Bu sırada filietrenin çalışır durumda olması yumurtaların yenme riskini azaltır.

  Su tazeleme işlemini akvaryum camlarında yumurta görünceye kadar devam ettirilmelidir. Yumurtalar göründüğü zaman biraz izlenmeli, eğer yumurta yiyen balık varsa hemen akvaryumdan çıkarılmalıdır.Eğer balıklar yumurtlama işlemini tamamlamışlarsa akvaryum tabanında hareketsiz ve sakin bir şekilde duruyor olurlar.Bu durumda balıkların hepsi akvaryumdan alınarak yumurtalar kendi halinde bırakılmalıdır.

  Artık bir akvaryum dolusu yumurtanız oldu.Şimdi dıştan takılan şelale tipi filitre çıkarılmalıdır. Akvaryumun içine yumurtaların fungus olmaması için "metilen mavisi" damlatılarak suyun biraz mavileşmesi sağlanmalıdır.Sonra bu akvaryuma kuvvetli bir hava taşı koyulması ve bir ısıtıcı aracılığıyle 26 C ye ayarlanması yumurtaların sağlıklı ve çabuk bir şekilde gelişmesini sağlar.Corydoras Paleatus yavruları 5,5 günde, Corydoras Aneaus yavruları da 3,5 -4 günde yumurtadan çıkarlar.

  Yavrular yumurtadan çıktıklarında gözle bile zor görünürler.İlk 3 gün yem verilmesi gerekmez yavrular yeterli yumurta sarısı ile doğarlar.Üçüncü günden sonra yem arayışına başlarlar.Bu sırada akvaryum kumu üzerinde oluşan küçük tek hücreli organizmalar yavrulara yem olmaya başlar.Bu sırada az miktarda Tubifex kurtları bir falçata yada jilet yardımıyla düz ve pürüssüz bir tahta üzerinde çok küçük parçalara bölünmek suretiyle kesilerek yavrulara verilmeli ve beslenme böylece başlanmalıdır.Daha sonra akvaryuma hava ile çalışan bir sünger filitre takılmalıdır.Yavru akvaryumunun suyu her 3 günde bir % 20 taze su ile değiştirilirse yavrular kısa zamanda boy atarlar.

  6-7 aylık olunca erkekler, yaklaşık 1 yaşında da dişiler döl verir hale gelirler. 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Corydoras Sterbai Üretimi Nasıldır


  Anatomisi

  Vücudu gri ve tonları renklerde iken yüzgeçleri turuncudur.Erkekler 5 cm boya ulaşırken dişiler 6 cm boya ulaşırlar ve daha şişkindirler.Bıyıkları kumun altındaki yiyeceğin bile kokusunu alacak şekilde tasarlanmıştır.Doğasında oksijence fakir bölgelerde yaşarlar.Bu yüzdendir ki,sık sık akvaryumun yüzeyine vurarak hava alırlar.
  Özel İhtiyaçları ve beslenmesi
  Dünyada sadece Brezilya ve Bolivya'da bulunmaktadır.habitatında pH 6-8 arasında gezerken su sıcaklığı 21-29 °C arasında değişir.Yine de Sterbailer asidik sulardan daha çok hoşlanırlar.Sağlıklı gelişebilmeleri için akvaryumlarında nitrat ve fosfat oranının çok az olması gerekmektedir.Malaşit yeşili ve tuz gibi ilaç kullanımları onları öldürebilir.İnce yapılı bir kumun tabanda olması onlar için önem arz eder.Aksi takdirde bıyıklarını zedeleyip çok önemli duyularını kaybedebilirler.Sürünün içinde en az kendi türünden 6 tane bulunması gerekir.Doğada yüzlere varan sürüler halinde dolaştıklarına rastlanmıştır.Beslenmelerini engelleyecek agresif balıklarla birlikte bakılmamalıdırlar.Makrakanta veya vatoz türleri zayıf corydorasları birer lokma gibi görmektedirler.Her türlü yemi kabul ederler.Onlar için hazırlanmış tablet yemler en çok tercih ettikleridir.Günde 3 defa ufak parçalara bölünerek verilmelidir.Dondurulmuş yemleri de yiyebilirler.Hatta yiyemedikleri yemleri solungaçlarından dışarı attıklarına şahit olabilirsiniz.Aynı zamanda bitkisel besinleri de tüketmekten zevk alırlar.Salatalık,ıspanak ve bezelye en sevdiği bitkisel yiyeceklerdir.
  Üreme  Sürü halindeyken bir çok kez ürediklerine rastlanmıştır.Üretimleri kolay değildir.Bir çok çöpçüde olduğu gibi sterbailer de yağmur mevsiminde ürerler.Yalnız akvaryum sıcaklığını 3 veya daha az derecede değiştirmek gerekir.Bir alakası var mıdır bilinmez ama bir çok sterbai çöpçü sahibi balıklarının öğlen vakti ürediklerini söylerler.Akvaryumun orta bölümlerinde ürediklerini de söylerler.Ne kadar doğru ne kadar yanlıştır orası tartışılır.
  Dişi ağzıyla erkeğe yapışır.T pozisyonu dediğimiz pozisyonu alırlar. Daha sonra ise dişi anal yüzgeçlerine yumurta bırakır ve onları orda sıkıştırır. Dişi genelde akvaryumun düz yerlerine yumurta yapar.Bu yerler genelde cam olurken herhangi bir aksesuar,bitki ya da benzeri bir şey olabilir.
  Yavrular yumurtadan bitmemiş bir vitellus kesesi ile çıkarlar.Bunun sayesinde 3-5 gün yavruya bir şey vermeye gerek yoktur.Artemia yemeleri zor olduğu için,infuseria ya da pembe tablet yemlerle besleyebilirsiniz.Aynı zamanda yavrular pembe tablet yemlerden yedikleri takdirde karınları pembeleşir ve yemi yediğini anlayabilirsiniz. Yavrular için akvaryumun temiz olması da çok büyük önem arz eder.Nitrat yükselmeleri engellenmelidir.Bunu %10 -15 lik su değişimleriyle kontrol edebilirsiniz.Kaçınmanız gereken diğer şey de akvaryumuna filtre koymaktır.Eğer böyle bir şey yaparsanız acı bir tecrübe yaşarsınız.Isıtıcının tabana çok yakın olmaması gerekir.Hassas yavrular ısıtıcıyla temaslarında hemen hayatlarını yitirebilirler.Bütün bunlara dikkat edildiğinde bile yavru kayıpları yaşanabilir ancak yine de büyüyen bir sürü yavrunuz olacaktır. 24 günün sonunda yavrular tam bir yetişkin görünümünde karşınızdadır.Her uzvu yeteri kadar gelişmiş durumdadır.Renkleri de yavaş yavaş oturmaya başlar.
  Umarım bu makale size faydalı olmuştur.Unutmadan sürü halinde beslemeyi ihmal etmeyin.
 3. Fatma
  Administrator
  Corydoras Sterbai desenleriyle akvaryuma güzel bir hava katar. Kendi cinsi olan balıkların arasında en dayanıklı olanıdır. Balık beslemeyi düşünüyorsanız Corydoras Sterbai diğer adıyla çöpçü balığı tam size göre.
+ Yorum Gönder