+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Plati Balığı (Xiphophorus maculatus) Canlı Doğuranlar Familyası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Plati Balığı (Xiphophorus maculatus) Canlı Doğuranlar Familyası
  Plati Balığı (Xiphophorus maculatus) hakkında bilgiler

  Latince Adı: Xiphophorus maculatus, Poecilia maculata
  Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika kıtasının Atlantik yönündeki tatlı suları
  Beslenme Biçimi: Kaliteli kuru yemler, akvaryumun içinde oluşan yosunlar
  Davranış Biçimi: Barışçıl
  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
  Yüzme Seviyesi: Orta
  Cinsiyet Ayrımı: Dişilerde gonopod bulunmaz.
  Üreme: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)
  Sıcaklık: 20°-26°C
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 5cm - dişiler 6cm
  En Az Akvaryum Hacmi: 50 lt
  Su Sertliği: Sert
  pH: 7.0 - 8.2. Asidik suyu sevmezler.
  Zorluk Seviyesi: 2
  Genel Yorum: Çoğu tropik akvaryuma kırmızı rengini veren yuvarlak hatlı sevimli balıklardır. Cinsiyet ayrımı erkeklerin karın bölgesinde bulunan gonopod organı ve dişilerde bulunan üçgen yüzgeç sayesinde yapılabilir. Tüm canlı doğuranlarla barışçıl bir şekilde yaşayabilir ve iyi bitkilendirilmiş akvaryumlarda yavruları kendi kendine bile kurtulabilir. Genellikle 2 çift halinde tutulması önerilir. Platylerde de mantar ve beyaz beneğe karşı 50 litreye 1 çay kaşığı tuz atılabilir. Yemlenmede seçici değillerdir ayrıca iyi bir yemleme düzeni olan anne platynin yavrularını yeme dürtüsü azalır.
  Aktavist Yorumu: Bu balığı beslemekten çok zevk alıyorum. Üretimi kolay olduğu için yeni başlayacak olanlara platileri öneriyorum. Hem diğer canlı doğuranlara göre daha dayanıklı olması hemde su değişiminden pek etkilenmediği için. Diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Bir platiye doğal birr akvaryum için ; en az 35 litre tank önerilir. Akvaryumun bol bitkili olmasına dikkat edilmelidir. Bu bitkiler arasında saz, amazon, su mercimeği, eledoa, java mos ve vs.. ben yavrulara dokunmadığım için yani yavruluğa koymadığım için macar otu denilen bir otu kullanıyorum. Bu bitki arasında platiler kendilerini güvende hissediyorlar.Yavrularda öyle. Bana göre bitkinin 2.yararı platilere kabız olduklaı zaman bitkileri yiyerek kabızlığını gideriyorlar. Yavrular doğduktan sonra artemia veya sera'nın yavrular için yemleri var onu kullanmanızı tavsiye ederim. Plati diğer balıklara dostça ve rahatça yaşar düzenli yem verildiğinde yavrusunu yewme oranı azdır. Plati doğal ortamı yaratıldıkça fazla su değişimi yapılmadıkça kuru yem fazla kullanmayınca sorunsuz bakılabilir. 2. Fatma
  Administrator

  Plati Balığı akvaryum balıkları arasında en çok tercih edilen balıkların başında gelir. Akvaryuma kırmızı rengi veren bu sevimli balıklar, oldukça tercih ediliyor.
+ Yorum Gönder


plati balığı,  plati