+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Akvaryumun Donanımı - Akvaryum donanımında olması gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Akvaryumun Donanımı - Akvaryum donanımında olması gerekenler
  Akvaryumun Donanımı ile ilgili bilgi

  Akvaryumun temel taşı donanımıdır. Tabi öncelikle bir akvaryumunuzun olması gerek.Akvaryum piyasası son dönemlerde oldukça gelişmiştir.Standart boyutlarda,standart geometrik şekillerde akvaryumlar bulabilirsiniz.İsterseniz kendi istediğiniz ölçülerde de akvaryum yaptırabilirsiniz.

  Başlangıçta 80-100 litre su barındıran akvaryum ile başlamanızı öneririz. 80*40*40cm (uzunluk * genişlik * yükseklik) bu boyutlar idealdir.Akvaryumunuzun kalitesi çok önemlidir.Unutmayın akvaryumunuzun boyutları yüksek olursa suyun yaptığı basınçta o denli büyük olacaktır.Bu yüzden akvaryumunuzun cam kalınlığına dikkat etmenizi öneririz.Akvaryumun silikonlarının da sağlamlığı gereklidir.Cam kalınlığı ve silikondan dolayı sıkıntı yaşarsanız sonuçları feci olabilir.(Örneğin,100lt suyun bir anda evinize boşalması gibi.) Sağlam bir akvaryum sahibi olduktan sonra akvaryumun yerinin şeçimi;Akvaryumun direk güneş ışığı almaması gerekir.Çünkü yosunlanmaya yol açar.Odanızda rahat izleyebileceğiniz bir yerde olmasında fayda var.Fazla ayak altında olmasın çünkü çok yakınlarında fazla hareketten hoşlanmazlar.Strese girebilirler.Heryerden ışık almasın balıklar çok fazla ışığı sevmezler.Bu yüzden duvara yaslamanızı öneririz.
  Geçelim akvaryumda olması gerekenlere.Akvaryumun tabanını balık seçimine göre ister kum isterse ufak çakılla doldurabilirsiniz.Yalnız kumun quarz kum yada kireçsiz dere kumu olmasına dikkat edelim. Genelde tanelerinin kalınlıkları da 2-4mm arasında olursa daha iyi olur.Akvaryumun olmazsa olmazlarından filtreye geldi sıra.Filtre akvaryumunuzda en büyük görevi alır.Suyun temizlenmesi ve suda devamlı sirkülasyon sağlayarak sıcaklığın ve oksijenin eşit dağılmasını sağlar.Akvaryum boyutlarına göre iç ve dış filtre kullanılır.50lt üzerine dış filtre kullanılırsa daha iyi olur.İyi bir marka alırsanız 8-10 yıl arasında bir sorun yaşamazsınız.Diğer türlü filtrenin sesi sizi rahatsız edebilir.Yada görevini tam yerine getiremez.
  Filtreden sonra ısıtıcılar.Akvaryumunuza alacağınız canlıların geneli 24-28 derece arası su sıcaklığını severler.Bu yüzden ısıtıcıya ihtiyaç duyulur.Günümüzde çok kaliteli ısıtıcılar ile suyun sıcaklığın sabit tutabilmekteyiz.Ani ısı kayıpları yada yükselmeleri balıklarınızın ölümüne sebep olmaktadır bu yüzden ısıtıcı tavsiye ediyoruz.
  Akvaryumunuzun ışıklandırma sistemi.Akvaryum bitkileri de doğada bulunan bitkiler gibi fotosentez yaparlar bu yüzden ışığa ihtiyaçları vardır.Yalnız gün ışığı akvaryum bitkilerine zarar vermektedir.Bu yüzden suni aydınlatma sistemleri ile fotosentezlerini sağlarız.Hem de bizim akvaryumumuzu seyretmemizde büyük yarar sağlar.Yalnız akvaryum boyutları ile ışık şiddetinin ayarı iyi yapılması gerekir.Ufak bir akvaryuma ışık şiddeti fazla olan lambalarla aydınlattığımızda akvaryum içinde ki canlılar için sorun oluşturur.Genelde akvaryumlarda grolux lambalar kullanılır.Tavsiyemiz günde 10-12 saat arasında akvaryum ışığını açık tutmanızdır.Birde otomatik lambaları açıp kapatan sistemler vardır.Bunları da kullanırsanız balıklarınız düzene daha çabuk girer ve ışıktan korkup saklanmazlar.

  Akvaryum donanımında diğer olması gerekenler;

  Su sıcaklığın kontrol için termometre.
  Balık kepçesi (balıklarınızın boyutuna göre ufak yada büyük kepçe kullanabilirsiniz.)
  Balık yemleri (balığınız türüne göre)
  Tatile giden için otomatik yemleme makinesi.

  Yazan:Özden Özkan
 2. Fatma
  Administrator

  Akvaryumunuza seçtiğiniz balıklar kadar, donanımı da önemlidir. FiLtre veya ısıtıcısı akvaryuma uygun olmalı. Ayrıca akvaryuma bırakacağınız bitkiler taşlar vb. gereçlerde boyasız olmasına dikkat edin.
+ Yorum Gönder


akvaryumda olması gerekenler,  akvaryumun içinde olması gerekenler,  akvaryum da olması gerekenler,  bir akvaryumda olması gerekenler,  Akvaryumda olmasi gerekenler,  akvaryumda bulunması gerekenler