+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Mono Balığı İle ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Mono Balığı İle ilgili Bilgi
  Mono Balığının Özellikleri

  Latince Adı: Monodactylus sebae

  Habitatı ve Anavatanı: Batı Afrika sahili. Senegal ve Zaire nehirleri.

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Metabolizması yüksek balıklardır, sık sık yemlenmelidir. Menüleri küçük balıklar, karides, ıspanak gibi yemler ile zenginleştirilmelidir.

  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

  Yüzme Seviyesi: Orta

  Sıcaklık: 24 - 28 ° C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 250 lt

  Su Sertliği: Orta - Sert

  pH: 7.5 - 8.5

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Sürü balığıdır, en az 5 adet beslenmelidir. Okyanusda yaşar, ara ara nehirlere yüzerler bu da onları tatlı suya ve acı suya dayanıklı yapar. Litre başına 3 gram tuz eklenmelidir. Bu türler tatlı su balığı değildir. Tatlı suları kısa süreliğine ziyaret ederler.

  Aktavist Yorumları: 1) Bende de 12 adet mono var.Akvaryumum 300 litre monoları yavru olarak aldım ve yine hepsi yavru olan 50 adet sarı prenses 5 adet yunus 2 ahli 2 borleyle beraber bakıyorum.Seyir zevki müthiş balıklardır.Akvaryumumda 2 haftada bir 4/1 oranında su değişimi yapıyorum. Bu arada suya 1 avuç tuz ilave ediyorum ve 7 aydır hiç bir problem olmadı büyüdüler görenleri kendine aşık ediyor adeta.Dayanıklıdırlar da yeni başlayanlara tavsiye ederim ama üremiyorlar işte tek problemi de bu olsun.

  2) Görsel olarak çok güzel bir balıktır. Sık yemlemelerle uygun boya geldiklerinde göze hitap ederler. Fakat kesinlikle uğraşmayın, üretemezsiniz. Puffer gibi acı su balıkları ile barışçıldırlar. Pek sert sayılmazlar.

  3) Ben bu balıklardan 1 çift besliyorum. Yaşamlarını tatlı suda sürdürüyorlar, ek olarak tuz atmıyorum. Akvaryumumda tetra türleri ve gurami türleriyle beraber bulunduruyorum,şu ana kadar bir sorun çıkmadı. Yem olarak yaprak yem en sevdikleri yem; ama cichlid yemlerini de yiyorlar, tubifexlere rağbet göstermiyorlar. Onları akvaryumda izlemek büyük zevk. 2. fuat alk
  Yeni Üye

  slm arkadaslar .. ben yenı mono balıgı beslemeye basladım bu konuda bıraz yardımcı olurmusunuz .. 4 tane aldım . aldıgımın ıkıncı gunu 2 tanesını kaybettım bı anda olduler .. anlayamadım .. bıde cok kavga edıyolar normalmıdır ..
 3. Fatma
  Administrator
  Mono balığı tatlı su balıklarından biridir. Akvaryumlarında kullandığımız su mutlaka asidik su olmalı. Genellikle tercih edilen 2 çeşidi var. Onlarıda temin etmek kolaydır. Oldukça dayanıklıdır.
+ Yorum Gönder