+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Neon Balığı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Neon Balığı Hakkında Bilgi
  Neon Balığı Hakkında Bilgi


  «Neon balığı» ilk defa Amazon nehrinin, Brezilya ile Peru'nun birleştiği bölgelerinde bulunmuştur. Bugün ev akvaryumları için geniş ölçüde ihraç edilmektedir. Pek az tatlı su balığı, renk güzelliği ve parlaklığı bakımından neon balığı'yle boy ölçüşebilir. Bu balığa bundan ötürü «canlı ziynet» denilmiştir. Ufak bir türdür: Erginleri 3.5-4 santim uzunluğundadır. Genel vücut rengi açık bir gri ise de, vücudunun arkasının alt kısmı ve kuyruğunun kaidesi parlak kırmızıdır. Yanlarında, gözlerinden hemen hemen kuyruğuna kadar uzanan mavi-yeşil yol o kadar parlaktır ki, canlı dokudan çok erimiş bir maden hissini
  uyandırır. Neon balığıı'nın dişisi 200 kadar yumurta yumurtlar. İki gün sonra çıkan yavrular, bitkilerin arasında gizlenen voya suyun yüzeyinde hareketsiz duran minik gaydam yaratıklardır.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Neon Balığı Hakkında Bilgi

  neon-baligi.jpg
  Latince ismi paracheirodon innesi Neon balıkları barışcıl ve diğer balıklarla iyi geçimlidir. Beslenmesi zor olmasına rağmen kırmızı ve mavi fosforlu renkleri yüzünden akvaryumlarda en çok tercih edilen türlerin başında gelir. Sürüler halinde beslenmesi hem tavsiye edilir hemde göz zevkinizi sağlar. Ve akvaryumda en az 8 veya 8 den fazla neon' un bir arada yaşaması sağlanmalıdır. Melekbalığı ile aynı akvaryumda tutulmaması gerekir. 20 ile 25 derece su sıcaklık seviyesi uygundur. Yumurta serpicilerdir, fakat üretimi zordur. Akvaryum seviyesinin alt ve orta kısımlarında yüzmeyi tercih ederler. çok hızlı hareket edebilirler. Beslenirken pul yemlerin filitrenin su fışkırtan kısmına doğru serpilmesi beslenmesi açısından kolaylık sağlar. Dişi neon daha parlak mavi çizgilidir. Erkek ise dişiye göre daha küçüktür.
  Aslında anavatanı Güney Amerika' dır. Neon balıklarının diğer pek çok tropikal balıklarının tersine etçil bir beslenme yapıları vardır. Kendi ve diğer türlerine göre barışçıl balıklardır. Üremelerine gelince eşleşmeye hazır olan dişi, kendine eş seçtiği uygun bir erkekle, bol bitkilendirilmiş, loş ışıklı bir akvaryuma alınarak burada üremesi sağlanmalıdır. 130 civarı yumurta dökerler. Yumurtlamadan sonra anne baba ana akvaryuma geri atılır. Yavrular 5 gün sonra kendi başlarına yüzmeye ve yem yemeye başlar.
  Akvaryumlarda 10 yıl kadar yaşayabilirler. Su sertliği olarak yumuşak suları severler ve en fazla 4 cm kadar büyüyebilirler. Akvaryumun tabanındaki kumun koyu renkli kum olmasına ve ışığın loş olmasına da dikkat edilmelidir. Bitkili bir akvaryumda sürü halinde iken kendilerini daha huzurlu hissederler. Bakılmaları gereken akvaryum büyüklüğü 40 litrenin üstünde olmalıdır. Neonların akvaryumundaki suyunu hazırlamak konusunda mango kökü size yardımcı olacaktır.+ Yorum Gönder


fosforlu balık,  fosfor renkte balıklar