+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Öpüşen Balıklar - Gurami Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Öpüşen Balıklar - Gurami
  Öpüşen Balıklar İle İlgili Bilgi


  Öpüşen Balıklar - Gurami.jpegÖpüşen Balıklar Gurami.jpg

  Öpüşen gurami (Helostoma temminckii), doğal yaşam alanı Güney Asya coğrafyası ve Tayland olan bir balık türü. Akvaryum severlerin sergilediği öpüşme hareketinden ötürü ilgisini çekmiştir. Aslında sanıldığının aksine bu balıkların birbirlerine sevgi gösterisi değil güç sınama mücadelesidir. Öpüşen gurami diğer labirentli (beta) solunum yapan balıklar gibi su üstünden hava alma ihtiyacı hisseder. Barışcıl balıklardır özellikle gurami ailesinden diğer türlerle iyi geçinirler.  Diğer tropikal balıklar gibi 20 derece üstü ideal 28 derece su sıcaklığında yaşarlar. Doğal hayattaki yaşam alanlarındaki su düşük ph değerine sahiptir. Beslendiği akvaryumlarda benzer su değerleri taklit edilmelidir. Bitkili akvaryumlarda rahat edeceklerdir. Yosun benzeri (java moss, java fern) bitkilerin içinde yaşayabilecek minik canlıları tüketmeyi severler.

  Benzer türler gibi su üstüne köpük yuva yapmazlar. Yumurta dökerek ürerler. Anne baba yumurtayı döküp dölledikten sonra üreme akvaryumundan çıkarılmalıdır. Bitkisel ağırlıklı yemlerle (spirulina vs.) beslenmeli düzenli aralıklarla örneğin haftada bir canlı yem ihtiyaçları ihmal edilmemelidir

 2. Fatma
  Administrator

  Öpüşen balıklar en hareketli ve en ilginç balıklardan biridir. Barışçıl bir balık türüdür. Yosunlara beslenirler. Akvaryumlarda sürekli hareket halindeler.
+ Yorum Gönder


öpüşen balık,  öpüşen balıklar,  gurami balığı