+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Akvaryum Balıklarının Hastalığı ve Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Akvaryum Balıklarının Hastalığı ve Tedavisi
  Akvaryum Balıklarının Hastalığı ve Tedavisi Hakkında Bilgi

  Balığın yüzgeçleri ve derisi üzerinde beyazımsı lekeler oluşur.Toplu iğne başı büyüklüğünde olan her lekenin içinde,parazit yuvalanmıştır.Bu parazit balığın epiderm tabakasının altında onun kanıyla beslenerek yaşar.Belirli bir gelişimin sonunda parazit, üreme amacıyla balıktan ayrılarak akvaryumun dibine çöker. 24 saat içerisinde 200-300 parça olur. Bu korkunç çoğalmadan sonra tekrar balıklara hücum eder. Bu süratli gelişme sonucu derhal tedaviye başlanmadığı takdirde hastalık bütün balıklarınızın ölümüne sebep olacaktır.  TEDAVİSi:
  Parazitin, balığın üstünde olduğu devrede yok edilmesi şimdilik imkansızdır. Bu sebeple tedavi için parazitin balıktan ayrılıp, üreme amacıyla dibe çökmesini beklemek gereklidir. Tedavide, kinin en etkili ilaçtır. Ancak methylen mavisi ile de tedavi mümkündür. 10lt suya,125mg hesabıyla hazırlanan kininli solüsyon parazitin dibe çöktüğü devrede akvaryumun suyuna karıştırılır.Kinin, balığın sırtında olan paraziti hiçbir şekilde etkileyemez ama, dibe çökenleri öldürerek,15-20 gün içerisinde akvaryumu bütün parazitlerden arındırır.Bununla birlikte tedaviyi sona erdirmeden parazitlerin tamamen yok olup olmadıklarını incelemek yerinde olacaktır. Daha iyisi balığın parazitlerden tamamen temizlendiğinden emin olduğunuzda litreye1 damla hesabıyla mercurochom akvaryuma katılır. İlaç akvaryum içinde kalabilmiş olan parazitleri de yok edecektir. Üç gün sonra akvaryum suyunu 1/2 oranında değiştirip filitre vasıtasıyla suyu iyice artınız.
  Yüzgeç Erimesi

  Hastalık türü : Bakteriyel.

  Organizmalar : Aeromonas, Psuedomonas ya da Vibrio.

  Tanım : Yüzgeç erimesi, balık hastalıkları arasında en genel olan ve en bilinenlerindendir. Bir çok bakterinin neden olduğu bastalık, diğer hastalıklarla eş zamanlı olarak görülebilir. Çoğunlukjla tedavi edilebilen bu hastalık, önemsenmez ve tedavi yoluna gidilmezse, enfeksiyonlu balığın ölümüne ve tanktaki diğer balıkların da enfeksiyon kapmasına sebep olur.

  Belirtiler :
  Yüzgeç kenarları beyazlaşır.
  Yüzgeçler yıpranır.
  Yüzgeç sapları iltihaplanır.
  Tüm yüzgeç eriyebilir.
  Yüzgeç zaman içinde giderek hasar görür ve kısalır. Yüzgeç kenarları beyazlaşmaya başlar ve pamuk ipliği görünümü alır. Enfekte bölgeler, kırmızı ve iltihaplı olur. Hastalığın ilerlemesiyle doğru orantılı bir şekilde, yüzgeç eridikçe, kanayan, açık yaralar ortaya çıkabilir.

  Tedavi :
  Hastalığa sebep olan şartların düzeltilmesi
  Su değişimi
  Antibiotik tedavisi
  Akvaryum tuzu eklemesi
  Yüzgeç erimesi bir çok farklı türdeki bakteri nedeniyle ortaya çıkabilir. Bun paralel olarak, bir çok antibiotik etkili olsa da, ilk önce hastalığın temel nedeni çözülmelidir.

  Yüzgeç erimesi, sadece balığın yaşadığı stresten dolayı meydana gelebileceği gibi, genellikle hastalığın ortaya çıkması, düşük su kalitesinden kaynaklanır. Akvaryuma normalden falza sayıda balık konulması, düzensiz ve/veya aşırı yemleme, balığın bir yere aktarılması ve el ile tutulması; yüzgeç erimesini tetikleyen stres faktörüne neden olabilmektedir.

  Tedaviye, akvaryum suyunun değişimi ve su koşullarının stabilliğinden emin olunması ile başlanabilir. Eğer dipte yem artığı varsa, vakum ile bunları çekmeli, aşırı yemlememeye özen göstermelisiniz. Balıklara verdiğiniz yemin bayat olmadığına emin olunuz. Balık yemleri, paketleri açıldıktan sonra, hızla vitamin içeriğini kaybetmeye başlar. Balığınızı kaliteli ve taze yem ile az miktarda yemlemeniz; çok miktarda kalitesiz yem vermenizden her zaman daha iyidir.

  Suyun ısını ve pH ını ölçerek, balığınız için uygun seviyelerde olduğunu kontrol ediniz. Özellikle yanlış pH oranı balıkları ciddi şekilde strese sokmakta ve bu hastalığı tetiklemektedir. Özellikle uzun yüzgeçli balıklarda, su ısısının düşüklüğü de yüzgeç erimesine neden olabilir.

  Eğer temel problem çözülürse, antibiotikler hastalığın tedavisi için tek başlarına yeterli olacaktır. Bu hastalık için, Chloramphenical, Oxytetracycline ve Tetracycline iyi birer antibiotik seçimi olabilir. İlacı, üreticinin tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.

  Akvaryum tuzu, başta canlıdoğuranlar olmak üzere, bazı balıkların bu hastalıkltan korunmasını sağlarken; kedibalığı gibi, tuza hassas balıkların bulunduğu tanklarda kullanmaktan kaçınılmalıdır.

  Korunma :
  Su kalitesini yüksek tutun.
  Su değerlerini stabil tutun.
  Küçük miktarlarda, kaliteli yem kullanın.
  Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu, sürekli kaliteli su şartları sağlamaktır. akvaryum suyunuzu düzenli olarak değiştirin ve dip çekimini aksatmayın. Akvaryumunuzun kimyasını sürekli takip edin. Tankınızı fazla kalabalık tutmayın ve balıklarınızın kavgaya yönelik davranışlarını sürekli takip edin.

  Balıkları beslerken, yem miktarını düşük tutun! Aşırı yemleme, hobiciler tarafındanensık yapılan hatadır ve akvaryumdaki su kalitesini düşürür. Taze yem kullandığınızdanemin olun. Eğer bir yem pakedini açalı yarım yılı geçtiyse, yemin değerinin neredeyse tamamının kaybolduğunu unutmayın. En geç 1 ya da 2 ay içerisinde tükenecek, küçük paketler halinde satılan yemleri tercih ediniz
 2. Fatma
  Administrator

  Akvaryum balıklarının hastalığı dendiği zaman ilk akla gelen mantardır. Çünkü mantar çok kolay ortaya çıkan ve balıkları hasta eden bir tür mikroptur. Bu nedenle mantarı ilk farkettiğiniz de mutlaka müdahale etmelisiniz.
+ Yorum Gönder