+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Akvaryumdaki Su Bulanıksa Ne Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Akvaryumdaki Su Bulanıksa Ne Yapılır
  Akvaryumdaki Su Bulanıksa yapılması gerekenler hakkında bilgi

  Akvaryumdaki suyun bulanıklaşması durumunda balıklarınızın hayatı tehlikeye girmiş demektir.Çünkü bu durum kesinlikle bakterilerin gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

  Akvaryumunuza tek seferde üç düzine balık koyarsanız aniden yüksek oranda atık oluşmaya başlayacaktır. Bu atıklarla beslenen bakteriler hızla artarak bulanık görüntüye neden olur.

  Akvaryumunuzda üretilen atıkları etkisizleştirmek için gerekli çok sayıda bakteri bulunmaktadır. İyi bakterileri balıkların yaşam alanına eklemek, zaten fazla sayıda olan bakterilere, azot döngüsünün ilk aşamasının ihtiyacı olan yenilerini katar.

  İhtiyacınız olmadığında bu bakterilerin hiçbirini eklemeyin. Bu noktada bunları eklemek, yangına gaz yağı eklemek gibidir. Akvaryumunuzu aşırı doldurduysanız daha fazla balık eklemeyin. Hatta mümkünse, her şeyi kontrol altına alana kadar, akvaryumunuzdaki balık sayısını azaltın.

  Şu anki en büyük sorununuz bulanık su değil, yüksek nitritlerle desteklenen ve yakında ortaya çıkacak (eğer hâlâ olmadıysa) olan amonyak artışıdır. İkisi de balıklarınızın bir kısmının ya da tamamının ölümüne neden olabilir.

  Böyle bir durumda hemen suyunuzun amonyak değerini test etmeye başlayabilir ve ölümcül seviyelerin altında tutmak için gerekli tedbirleri alabilirsiniz. İlk döngüde akvaryumunuzu kontrol altında tutarsanız bulanık su problemi ortadan kaybolacaktır.
 2. Fatma
  Administrator

  Akvaryumlarda su bulanıklığı özelikle yeni kurulan akvaryumlarda sık rastlanan bir problemdir. İlerleyen zamanlarda bu sorun ortadan kalkacaktır. Akvaryumdaki su ne kadar bulanık olursa olsun suyu değiştirirken tamamını boşaltmayı. Balıklar için hayat suyu bırakmanız gerekiyor.
+ Yorum Gönder