+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Kutuplarda bulunan buzlu denizlerdeki balıklar donmadan nasıl yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kutuplarda bulunan buzlu denizlerdeki balıklar donmadan nasıl yaşar
  Kutuplarda bulunan buzlu denizlerdeki balıkların donmadan nasıl yaşadığı hakkında bilgi

  Kutup bölgelerinde hava çok soğuktur.
  Bu nedenle buralarda denizler de çok soğuk olur. Hatta kışın denizlerin yüzeyi buz bile tutabilir. Bu denizlerde yaşayan balıkların soğukta yaşamalarını sağlayan bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerin en önemlisi kanlarında bulunan özel bir protein sayesinde kanlarının soğuktan donmamasıdır. Her sıvının belirli bir sıcaklıkta donduğunu bilirsiniz. Balıkların kanı da sıvı olduğundan donar. Ancak kutup bölgelerinde yaşayan balıklarda bulunan özel protein kanın donma sıcaklığını düşürür. Böylece çok düşük sıcaklıklarda bile bu balıkların kanı donmaz. Bu sayede de çok soğuk su larda yaşayabilirler.
 2. Fatma
  Administrator

  Kutuplarda bulunan buzlu denizlerde yaşayan canlılar, okyanusta yaşayanlar kadar fazla değildir. Ve çok farklılar. Örneğin kutuplarda yaşayan balinaların boyu yaklaşık 20 metredir ve yavrusunu neredeyse 1 yıl emzirir. Şaşırtan özeliği ise denizler ve okyanuslardaki balinaların aksine barışçıl bir balina türüdür.
+ Yorum Gönder