+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Denizin karanlık dibinde görülmemiş balık türleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Denizin karanlık dibinde görülmemiş balık türleri
  Denizin karanlık dibinde görülmemiş balık türleri hakkında bilgi


  denizcanlisikaranlik.jpg


  Okyanusun dibinden 500 yeni canlı
  Okyanus diplerindeki volkanik girintilerin oldukça sıcak sularında ve Antartika buzullarının altındaki karanlık ve soğuk sularda daha önce bilinmeyen 500 yeni canlı keşfedildi.

  Okyanus diplerindeki volkanik girintilerin oldukça sıcak sularında Antartika buzullarının altındaki karanlık ve soğuk sular ile okyanusun derin sularında 150'si balık türü olmak üzere daha önce bilinmeyen toplam 500 tip canlı keşfedildi.

  Volkanik kaynar sularda yaşayan karidesler deniz tarakları veya bakteriler de dahil olmak üzere bu canlıların çok sıcak çok soğuk karanlık veya oldukça derin sularda yaşıyor olmaları dünya dışındaki gezegenlerde de canlı türlerinin bulunması olasılığını daha da arttırıyor.

  Hükümetlerin Birleşmiş Milletlerin (BM) ve bazı kuruluşların desteğiyle yapılan uluslararası “Census of Marine Life” programı çerçevesindeki araştırmalar ile ilgili olarak bugün yayımlanan raporda “Dünya'nın Mars veya Venüs'den bile daha güç ortamlarında canlıların yaşayabildiği” belirtildi.

  Yaklaşık 80 ülkeden 2000 kadar bilim adamının katıldığı araştırma programının yöneticilerinden ABD Sloan Vakfı'ndan Jesse Ausubel “keşifler çağının henüz bitmediğini” belirterek “bulgularımız NASA veya Dünya dışında canlılar arayanlar için de ilgi çekici” dedi.

  Atlas okyanusunun kuzey kesimindeki Ascension Adasının kuzeyinde okyanus tabanındaki volkanik bölgede volkanın iç sıcaklığı kurşunu da eritebilecek 407 santigrat dereceye ulaşabiliyor ancak volkanın çevresinde 80 santigrat derecedeki sularda da yaşam bulunuyor. 3000 metre derinlikteki bu bölgenin hemen yakındaki 2 santigrat derecede de yaşam bulunuyor. Bazı canlılar aşırı sıcaklık farkı olan her iki bölgede arasında gidip geliyor. Atlas okyanusundaki araştırmanın yöneticisi İngiltere Southampton Oşinografi dairesinden Chris German volkanik suların dünyadaki en güç koşullara sahip olduğunu ancak burada bile “düzenli bir yaşam döngüsünün oluştuğunu” belirtti.
  German canlıların aşırı sıcaklık farkı olan iki bölgeye de uyumlu olmasını çözülmesi en zor bulmacalardan biri şeklinde değerlendirdi. German bu durumu ”bir insanın bir saunada yaşaması ve ara sıra üzerine buzlu su dökmesi gibi bir durum” diye tarif etti.

  Okyanuslarda derinliğe bağlı olarak sıcaklık basınç besin maddelerinin yoğunluğu ve ışık oranı değişir.

  Deniz yüzeyinden tabanına doğru inildikçe koşullar farklılık gösterir. Bununla birlikte her derinlikte ortamın koşullarına uygun yapı ve sistemlere sahip canlılar yaşamlarını sürdürürler.

  En derin noktası 11.000 metre ortalama derinliği ise 5.000 metre olan okyanuslarda 100 metrenin altına güneş ışığı ulaşmaz. Dolayısıyla buralarda fotosentez imkanı yoktur. Yüksek bir basınç 2-4°C gibi düşük bir sıcaklık ve sürekli karanlık vardır. Kıt besin kaynakları sadece üst tabakalardan yağan atıklar ve organik maddelerden oluşur. Kısacası söz konusu olan insanların alışkın olduğundan tamamen farklı bir ortamdır. Tüm bu zor koşullara rağmen okyanusların derinliklerinde çeşitli balıklar birbirlerinden çok farklı omurgasız canlılar ve mikroorganizmalar yaşarlar.

  Okyanuslarla ilgili olarak 21. yüzyılın başında keşfedilen bir biyolojik olgu şöyledir: Okyanus dibindeki çamur tabakasında bulunan bazı bakteri ve arkebakteriler ****n tüketmektedir. Bu bizim için hayati öneme sahip bir faaliyettir. Bu mikroorganizmaların her yıl yaklaşık 300 milyon ton kadar ****n tükettikleri sanılmaktadır. Uzmanlara göre; "Bu miktar insanların tarım çöp gömme ya da fosil yakıt kullanma yollarıyla atmosfere saldıkları ****n miktarına eşittir." Dolayısıyla 20 Temmuz 2001 tarihli Science dergisinde belirtildiği gibi "Bir zamanlar varlığı olanaksız sanılan bu ****n yiyen mikropların şimdi gezegenin karbon dolaşımı açısından çok önemli olduğu görülmektedir."

  Burada dikkat çekici olan söz konusu bakteriler arasındaki kusursuz iş birliği ve düzendir. Ancak içinde bulunduğumuz yüzyılın teknolojisiyle anlaşılabilen iş birliği şöyle özetlenebilir: Bakteriler sayesinde (onlardan bazı yapısal farklılıklar taşıyan) arkebakteriler oksijensiz ortamda ****nla beslenebilirler; arkebakteriler ise bakterilerin ihtiyacı olan karbonu sağlarlar.

  Okyanusların binlerce metre derinliklerinde oksijenin dahi bulunmadığı çamur katmanında yaşayan bu gözle görülmeyen canlılar durmaksızın insanlar için çalışırlar. Bu tek hücreli canlıların yok olmaları durumunda neler olacağını düşünmek bunların bizim için önemini açıkça gösterir: Bu mikroorganizmalar ortadan kalktıkları takdirde açık denizlerin dibinde bulunan büyük miktardaki ****n gazı atmosfere karışır sera etkisi nedeniyle küresel ısınma baş gösterir dünyanın her yerindeki iklim dengeleri bozulur ve dünya yaşayamayacağımız kadar sıcak bir gezegene dönüşürdü.

  2001 yılında anlaşılmıştır ki okyanusların altındaki yer kabuğunun içinde bazı bakteri türleri yaşamaktadır. Bu mikroorganizmaların doğal yaşam alanı deniz yüzeyinin binlerce metre altındaki okyanus tabanının 300 metre derinliğe kadar olan bölümüdür. Yaşam alanlarının yanı sıra söz konusu canlıların faaliyetleri de insanı hayrete düşürmektedir. Bu bakterilerin besin kaynakları kayalardır; kayaları yiyerek beslenirken tüm canlılar açısından çok önemli bir işi daha gerçekleştirirler: Okyanuslarda elementlerin ve kimyasal maddelerin dolaşımına önemli katkıda bulunurlar. Bu noktada daha dikkatli düşünürsek yeryüzündeki yaşam için çok önemli olan bu işlemi yapanların tüm laboratuvarlar ve bilim adamlarının biraraya gelseler bile yapamayacakları bu işi gerçekleştirenvarlıkların tek hücreli organizmalar olduğu görülecektir.

  Okyanus dibindeki diğer bir ekosistem ise sıcak su kaynaklarıdır. Bu kaynaklar dünyanın kabuğundaki yarıklardan içinde çeşitli minerallerin bulunduğu sıcak suyun çıktığı yerlerdir. 20. yüzyılın sonlarında keşfedilen kaynakların çevresinde şimdiye kadar 300'den fazla tür saptanmıştır. Bazıları parlak kırmızı renk tüylere sahip birkaç metre uzunluğunda büyük boru solucanları dev istiridyeler midyeler ahtapotlar ve farklı görünümlerdeki omurgasızların yaşadığı ortam araştırmacıların oldukça ilgisini çekmiştir. Okyanusların tabanında kimyasal açıdan zengin ancak soğuk olan su sızıntılarının yakınlarında da çeşitli canlıların var olduğu tespit edilmiştir.

  Şimdi şu gerçeği göz önünde bulunduralım: Derin deniz araştırmalarında kullanılan denizaltılar ancak son 70 yıl içinde geliştirilmiştir. Binlerce metre derine inen bir keşif denizaltısı özel olarak tasarlanmıştır. Bu tasarım çeşitli bilim dallarından uzmanlar tarafından yapılmıştır. En derin okyanusların diplerinde milyonlarca senedir yaşayan her canlı türü de bulunduğu ortama en uygun yapıda tasarlanmıştır. Dahası bu canlıların hücrelerindeki mekanizmalar keşif denizaltılarındaki sistemlerden kat kat komplekstir.

  Böylesine kompleks yapıların ise evrimin iddia ettiği gibi tesadüfen oluşması kesinlikle mümkün değildir. Okyanusların derinliklerindeki canlı çeşitliliği ve bunlardaki üstün tasarımlar herşeyi en ince detayına kadar tasarlayarak yaratan Allah'a aittir.

  Antarktika’da kürsel ısınma sonucu eriyen kilometrelerce kalınlıktaki buz kütlelerinin kırılmasıyla yeni deniz canlıları su yüzüne çıktı. Uzmanlar bulunan türlerin tehlikede olduğunu bildirdi.
  Milyonlarca senedir altında yaşadıkları buz kitleleri yüzünden deniz yatağında yaşamlarını sürdüren 1000 yeni tür bilim dünyasında şaşkınlık yarattı.
  Son 50 yılda bölgedeki sıcaklığın 25 derece artmasıyla buzullar kırılınca altlarında yaşayan ‘bakir güzellikler’ ortaya çıktı. Bölgede keşfedilen yeni türler arasında kırmızı kan hücresi taşımayan buz balıkları ile Antarktika ahtapotu bulunuyor.
  Alman araştırma gemisi Polarstern ile bölgeyi tarayan 52 uzmanın başında bulunan Juliann Gutt "Şimdiye kadar Antarktika'nın buz tabakasının altındaki yaşamı delikler açarak inceleyebiliyorduk. Şimdi istediğimiz yerden örnek alabilecek eşsiz bir pozisyondayız" dedi. Ancak bir zamanlar dış dünyadan üzerlerindeki buz tabakası sayesinde korunan bu canlıları şimdi penguen balina ve foklara yem olma tehlikesi bekliyor. 2. Fatma
  Administrator

  Bu balıkların çoğu zehirlidir. Bu nedenle yenmezler. Bir çok zehirli balık denizlerin en dibinde yaşar ve lavlarla beslenir. Zehirli balıklar sadece yemekle değil herhangi bir temasta da ciddi zararlar verebilir.
+ Yorum Gönder