+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda kürkü için avlanan hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  kürkü için avlanan hayvanlar
  Kürkü için avlanan hayvanlar hakkında bilgi


  Kürkü için avlanan hayvanlar hangileridir  fok baligi 1.jpg


  Kanada’da ‘büyük katliam’ başladı
  Av sezonunda, 300 binden fazla fok, insanoğlunun kürk merakı uğruna sopalarla vurularak öldürülecek.

  Kanada hükümeti 325 bin fokun öldürülmesine izin verdi.


  KANADA - Çevrecilerin “büyük katliam” dediği fok avı itirazlara, protestolara rağmen Kanada’da başladı.

  Kanada’da hükümetinin ticari alanda kullanılmak üzere 325 bin fokun öldürülmesine izin vermesinin ardından av sezonu başladı. Av sezonu, ilk olarak 91 bin fokun sopalarla öldürülmesinin beklendiği Magdalen Adaları çevresinde başladı. İkinci ve daha büyük avlanma ise 4 Nisan’da Terre-Neuve eyaletinde başlayacak.

  Hayvan hakları savunucuları ise gelişmeler karşısında üzgün. Aralarında eski Fransız film yıldızı Brigitte Bardot’un da bulunduğu hayvan haklarını savunan birçok kişi ve kuruluş, çabalarına rağmen sezonun başlamasını engelleyemedi.

  Çok sayıda hayvan hakları savunucusunun, “foklara zulüm etmekle” suçladıkları avcıları gözlemek ve filme almak amacıyla gemi ve helikopter kiraladıkları kaydediliyor.

  Kanada hükümeti ise, acvcılığın ekonomiye önemli bir destek sağladığını belirtiyor ve 6 milyon fok sayısının sabit kalmasını sağladığını belirtiyor.

  Kanada, 500 yılın en büyük fok katliamını başlattı. Bu yıl, çoğu 36 saatlik büyük avda 300 bin, üç yılda 1 milyon fok ölecek.
  25 yıl önce uluslararası baskı üzerine, yetişkin olmayan fok balıklarının derisi için avlanması ülkede yasaklanmıştı. O sıralar dünya, ellerindeki bebek fokları bıçaklarıyla kesen avcıların görüntüleriyle sarsılmıştı. 1972 yılında ABD, fok ürünleri ithalatını yasaklamış, 10 yıl sonra AB de bebek foklardan elde edilen derilere karşı aynı yolu izlemişti. Bu nedenle Kanada, yıllık fok avlama kotasını et ve ülke içindeki tekstilde kullanılmak üzere 15 bine indirmişti.
  Ancak kürk modasının canlanmasıyla geçen yıl kotayı yükselten Kanada, üç yılda 1 milyon fokun avlanabileceğini duyurdu. Bu kapsamda dün başlatılan uygulamada bu kez silahlar kullanılacak. Kanada'nın Doğal Kaynaklar Bakanı John Efford, avlanmanın diğer yıllara göre çok daha 'insani' olduğunu, fok popülasyonunun arttığını ve ticari stoklarının azaldığını söyledi.
  Yetkililer, Kuzey Atlantik'te 5.2 milyon fok bulunduğu tahmin ediliyor. Kanadalı yetkililere göre nesli tükenme tehlikesi bir kenara, foklar, morina balığı stoklarını tüketiyor. Hayvan hakları örgütleri ise yetkililerin, balıkçılık konusundaki kendi yönetim hatalarının suçunu foklara attığını söylüyor. Uluslararası Hayvan Hakları Fonu (IFAW), 'canlı fokların gözlerinin önünde derilerinin yüzüldüğünü, henüz can vermemiş halde vücutlarına kancalar geçirilerek botlara çekildiklerini ve öylece ölüme bırakıldıklarını' kameraya aldıklarını açıklamıştı.
  En çok derileri için avlanan fokların eti de çoğunlukla, kürk hayvanlarına yediriliyor. Foklardan çıkarılan yağlar 'afrodizyak' olarak pazarlanıyor, ayrıca kozmetik sanayide kullanılıyor. Fok derisinden ayakkabı, çanta üretiliyor.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  *kurtlar
  *tilkiler
  *ayılar
  *aslanlar
  *kaplanlar
  *çitalar
  *leoparlar
  bunlar kürk için avlanıp kesilen hayvanlardır.
+ Yorum Gönder


kürkü için avlanan hayvanlar,  fok balığı,  fok balıkları,  kürkü için avlanan bir hayvan,  hayvan ve kürk,  kurku icin avlanan hayvanlar