+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Ciklet akvaryumu nasıl olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ciklet akvaryumu nasıl olmalı
  Ciklet akvaryumu hakkında bilgi


  Ciklet akvaryumu nasıldır

  ciklet-akvaryumu.jpg

  Akvaryumlarımızı süslemek onları dekore etmek için çeşitli yapay ve doğal malzemeler vardır.Akvaryum dekore ederken dikkate alınması gereken nasıl bir akvaryum istediğimizdir.Eğer kendi zevkimize hitap etmesini istiyorsak,akvaryumcularda bunun için hazırlanmış plastikten imal edilmiş,istiridyeler,dalgıçlar,dönen yel değirmenleri v.b. malzemeler mevcut,ancak bu balıklarınız için hiçte doğal olmayan suni bir ortam olacak belki de bu gibi malzemelerle akvaryumunuzu hastalıklara karşı güçsüz düşüreceksiniz.Adi malzemeden yapılmış plastik bir süs akvaryum suyunda çözülerek suya kimyasallar bırakacak yada çok güzel bulduğunuz köşeli bir taş balıklarınıza zarar verecektir.
  Akvaryumu kurmaya başlamadan önce onun cam bir kap ve içindeki birkaç balıktan ibaret bir hobi aracı olmadığını balıkların doğal ortamlarına benzetilmeye çalışılmış birer sualtı evreni olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir.

  Doğru kurulmuş her akvaryum her şeyiyle yaşayan bir evrendir.Gözümüzle gördüğümüz ve göremediğimiz canlıları barındırır ve kendine has doğal dengesi bir döngü oluşturur.ancak bu niteliği ona kazandıran siz akvaryum severler olacaksınız.
  Balıklarınızı iyi tanımanız ve doğal ortamlarını bilmeniz ilk işiniz olmalıdır.Cichlid besleyen kayalı,canlı doğuran besleyen bitkili olmasına dikkat etmeli.

  Bitkiler ve kayalarla hayal gücünüzü kullanarak dilediğiniz şekilde akvaryum kurabilirsiniz.Ayrıca çok fazla para harcamadan köpük,derz ve silikon yardımıyla akvaryumunuza derin suların kayalı ortamı görüntüsü de verebilirsiniz.Bu teknikle akvaryumunuzun filtre,ısıtıcı,hortum gibi malzemelerini göz önünden kaldırabilir yabani bir doğal ortam görüntüsü katabilirsiniz.Mesela ısıtıcınızı akvaryumun bir köşesine verdiğimiz malzemelerle hazırladığınız dik kayanın arkasına koyarak göz önünden kaldırabilirsiniz.

  Dekoratif bir akvaryum kurarken balıklarınızın doğal şartlarına dikkat edilmesi gerektiğini yazmıştık,bunun için mesela Cichlid akvaryumuna koymak istediğiniz bitkileri saksılara koyabilir ve bu saksıları kayaların arasına veya arkasına gizleyebilirsiniz,böylece hem bitkileriniz sağlıklı büyümeye devam ederler hem de akvaryumunuz güzel bir yeşil ortam kazanmış olur.


  AKVARYUM MALZEMELERİ

  HAVA MOTORU:
  Balıklarımıza oksijen vermek için kullandığımız bu motorlar olmazsa olmazlardan değildir.Kullanmasanız da filtreniz aynı işlevi görecektir.Tankınızın boyutlarına göre değişik ebatlarını bulabilirsiniz.Hava çıkışı tek olabileceği gibi çok çıkışlıları da var.Hava taşı ilave ederek kullanılabilir.Tamamen sizin dekoratif becerinize kalmış bir düzenleme ile akvaryumunuzu doğal ortama benzetmede kullanabileceğiniz bir araç.Aynı zamanda bazı türlerin hava kabarcıklarıyla oynaması olası(neon tetra).

  FİLTRE :
  Mutlaka bulunmalı.Akvaryumculuğa yeni başlayanların çok sordukları bir sorunun cevabı filtrede gizli(akvaryumu temizlemesi zor).Filtreniz özelliğine göre tankınızın daima temiz bir suyunun olmasını sağlayacaktır.Sizin yapmanız gereken balığınıza ve tankınıza uygun filtreyi seçmek.Küçük tanka büyük filtre yada tersi büyük tanka küçük filtre başarı getirmez.Uygun monte edilen filtreniz sürekli çalıştırılmalı.Filtre süngerinde oluşan faydalı bakteriler uzun süre kapatılması durumunda ölür,tekrar çalıştırıldığında akvaryumunuzun içerisine dağılacak olan bu bakteriler balıklarınızın direncini kırar.

  KUM-ÇAKIL :
  Dekoratif amaca hizmet eden malzemelerdendir.Çok çeşitleri var.Bence en uygunu istiridye kabuğu kırıkları.Eğer ciklet besliyorsanız istiridye kırığı çok uygun.Balıklarınızdan yavru almak istiyorsanız ve yumurtlayan bir balığınız varsa yumurtaların yenmemesi için çakıl taşı kullanın bence.Bazı arkadaşlar fosforlu taslar kullanıyorlar bu taşların güvenilir olması gerekir,boya atan bir fosforlu taş balıkların katli demektir.

  ISITICI:
  Çoğunlukla süs balıkları kendi ortamlarında sıcakta yaşıyorlardı.Ülkemizde mevsimlerin değişken olması kış aylarında akvaryum suyunun ısıtılması ihtiyacını gerektirir.Akvaryumunuzun büyüklüğüne uygun bir ısıtıcı balıklarınızın soğuktan etkilenmemesini sağlar.Yeni ısıtıcıların çoğu termostat ayarlı.Balığınızın istediği sıcaklığa bir kere ayarlarsanız bir daha aklınıza getirmeyeceğiniz bir araç.Yerli ısıtıcılar yüksek verim almanızı ne yazık ki sağlamıyor.

  TERMOMETRE:
  Isıtıcının sağladığı ısının ölçülmesi için kullanılır.Isıtıcının doğru çalışıp çalışmadığını denetlememiz için gerekli bir araçtır.Büyük bir ihtimalle kullandığınız ısıtıcının termostatı vardır ama işi sağlama almak için bunlardan bir tane edinmenizde fayda var.

  AYDINLATICI :
  Hem akvaryumunuzun güzel görünmesi hem de balıkların ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu ışığı sağlamak için kullanıyoruz.Aydınlatma bitkiler için bir besin kaynağıdır,fotosentezin gerçekleşmesi ve bitkilerin karbon solurken oksijen açığa çıkarmaları için yeterli ışığı almaları gerekir.Gerekli aydınlatma sağlanmamış bir akvaryumda bitkiler solgun ve günden güne zayıflayan yapraklarla çürümeye yüz tutmuşlardır.Aydınlatmayı akvaryumda bir düzen oluşturmak için belirli bir saatte kapatın,böylece gece gündüz dengesini yakalayabilirsiniz.Çok kuvvetli yada zayıf ışık iyi değildir.akvaryumlar için üretilmiş özel aqua ampul kullanabilirsiniz.

  AĞAÇ KÖKÜ VE KAYALAR:
  Ağaç kökü her hangi bir yerden bulduğunuz bir kök olamaz.Bu tür kökler çürüme yapar ve suyun kirlenmesine,zararlı bakterilerin üremesine neden olur.Uygun kök mango köküdür.Suyun ph değerini ayarlar ve balıklarınıza huzurlu bir ortam sağlar.Tek dezavantajı çok pahalı olması.Geldiği yerde Allah bilir odun olarak kullanılıyordur.Kayalarda ağaç kökleri gibi iyi seçilmeli.Sokakta bulduğunuz taşı kullanabilirsiniz ama tuz ile iyice kaynatın.En uygun kayalar kaplıca gibi termal alanlardan çıkarılmış olanları.Bu termal kayalarda sıcak suyun etkisiyle oluşan dehliz benzeri delikler yavru balıklar için çok uygun bir saklanma alanıdır.

  BİTKİLER:
  Bir çok bitki çeşidi var.Akvaryumunu yeşillendirmek isteyen balık severler her türünü kullanabilir bir şartla balığınız yeşili seviyorsa.Dikkatli bakımı en az balıklar kadar gerekli.Kuma iyi yerleştirilmesi gerekir.İlaçlar ölmelerine sebep olabilir.İlaçlamadan önce başka bir kaba alın.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  ciklet akvaryumları kişiden kişiye istenilen her şekle koyulabilir içine balıkların zarar göreceği şeyler hariç istediğiniz şeyi koyup süsleye bilir siniz bunda sakınca görülmemektedir.
+ Yorum Gönder


ciklet balığı akvaryumu nasıl olmalı,  ciklet akvaryumu nasıl olmalıdır,  ciklet akvaryumu nasıl olmalı,  ciklet akvaryumu,  akvaryum dekorasyon,  ciklet akvaryumunda olması gerekenler