+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Balıkları yeni akvaryuma alıştırma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Balıkları yeni akvaryuma alıştırma
  Balıkları yeni akvaryuma alıştırma hakkında bilgi


  Balıkları yeni akvaryuma alıştırma nasıl olur

  Çoğunlukla bilinçsiz hobicilerce uygulanan bir yöntem vardır. Balık akvaryumcudan alınır, eve gelinir direk akvaryuma salınır. Hal bu ki bu yöntem oldukça yanlış ve risklidir. Bazen balık ölümlerinin bir numaralı nedeni olarak bile ele alınabilmektedir.
  Yeni alınan balığın, yeni ortamına bırakılmadan önce yapılması gereken birkaç işlem vardır.

  Öncelikle bu işlemlerin amacını söyleyelim. Burada amaç: Yapacağımız bu uygulamada, yeni alınmış olan balığın farklı bir akvaryum ortamındna diğer bir akvaryum ortamına geçişi olduğundan, gerek su değerlerini, gerekse ortam özelliklerini balığa alıştırmak ve sağlıklı bir şekilde geçişi sağlamaktır. Bu işlemde balığın yeni ortamındaki su değerlerine alışması ön planda tutulmalıdır. Örneğin; 30 derecelik bir sıcaklıkta yaşayan bir balığı bir anda 22 derece sıcaklığı olan bir akvaryuma koymak balıkta beyaz benek, şok gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Burada yaptığımız işlemde balığın yeni akvaryumdaki sıcaklık, ph, kh, gh vb. su değerlerine ve akvaryum ortamına alışmasına yardımcı olmaktır.

  Yapacağımız işlemi fotoğraflarla daha iyi bir şekilde aktarmaya çalışacağım.
  Öncelikle bize yardımcı olacak araç ve gereçleri temin etmeliyiz. Bunlar;

  *Yeni alınan balık

  *Kova

  *Bardak yada hova hortumu

  *Akvaryum

  bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma1.jpg bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma2.jpg bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma3.jpg
  İlk olarak balıkları poşetini açmadan akvaryum içine koyup akvaryum sıcaklığına dış etkiyle alıştırmaya çalışıyoruz.
  bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma4.jpg
  Sonradan paketi açıp balıkları suyuyla birlikte kovaya aktarıyoruz
  bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma5.jpg
  Balıkların sakinleşmesi için 5–10 dk bu şekilde bekletiyoruz.

  Daha sonra akvaryumdan 1 bardak dolusu suyu alıp yavaş yavaş kovaya boşaltıyoruz. İsteğe bağlı olarak bardak kullanmak yerine azar azar akvaryumdna hava hortumuyla birlikte doldurulup, boşalltmalı su değişimide yapılabilir

  bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma6.jpg
  Önceki işlemden 15 dk geçtikten sonra tekrardan akvaryumdan su alıp, kovaya yavaşça balıkları strese sokmadan boşaltıyoruz. Kovadaki su doldukça kovadan su çekilip akvaryumdna eklemeler yapılmalıdır.
  bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma7.jpg
  Bu işlemi 5–6 kez 15 dk aralıkla tekrarlıyoruz.

  Aradan yaklaşık 45–60 dk gibi bir süre geçmiş olacak ki bu süre balıkların yeni ortamlarındaki su değerlerine adapte olmalarına yetecektir
  bal-klar-yeni-akvaryuma-al-t-rma8.jpg

  Balıkların renkleri yavaş yavaş yerine geldiğini gördüğünüz zaman akvaryuma salmaya başlayabilirsiniz. Salma işlemini kovadaki suyu akvaryuma dökmeden yapmalıyız. Bu işlemi yapmak için balıkları strese sokmadan bir kepçe kullarak yavaşça balıkalrı akvaryuma atabiliriz.

  Yine bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir notta var: Balıklar akvaryuma salındığında ışıklar kapatılmalıdır. Çünkü akvaryumda bulunan diğer balıklar tarafından dışlanmalar ve kavgalar oluşabilir. Bunu engellemek ve balıkları uyku moduna sokmak için bu işlemi gece ve saldıktan sonra ışıkları kapamak gerekir.  Önemli ayrıntılardan biri olan; balıklar akvaryuma salındıktan sonra 1 gün yem verilmemeli ve 1 günün sonrasında sindirimi zorlamayacak bitkisel besinler verilmelidir. Bu olay nakliye öncesi ve sonrası yapılması gereken işlemlerde de geçerlidir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Balıklar bildiğiniz gibi ev de de beslenebilen bir hayvandır. ancak bazı türleri o da gerekli olan her şeyin sağlanması gerekir. balıklar akvaryumda beslenir ancak akvaryuma alışabilmeleri için gerekli olan bazı işlemler yapılır bunlar küçük bir kaba onları koymak ve .
+ Yorum Gönder