+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Akvaryum kumu yıkama teknikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Akvaryum kumu yıkama teknikleri
  Akvaryum kumu yıkama teknikleri hakkında bilgi


  Akvaryum kumu yıkama teknikleri nasıldır

  Daha önce verilmiş olabilir diyerek araştırdım ama bulamadım bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi.

  Bu teknik özellikle ince taneli kumları yıkarken çok faydalı oluyor. Ama rahat durmadım ve iri taneli malzemeler ile de denemeler yaptım. 0 Numara Silis kumda, Siyah Hagen kumda ve hatta Aquaclay yıkarken bile denedim. Vaktim olsa her birinin videosunu çekip koyardım ama sistem gayet basit ve yabancı bir kaynaktan aldığım videoyu da ekliyorum.


  Akvaryum kumu.jpg
  Kısaca teknikten bahsetmek gerekirse

  İhtiyacımız olan malzemeler :

  1 Adet 2,5 Litrelik Pet Şişe ( Ne kadar büyük olursa o kadar fazla kum koyabiliriz. Dileyen 5 Litrelik pet şişe ya da damacana da kullanabilir. )

  1 Adet kum doldurmak için huni.

  Yeni aldığınız hiç yıkanmamış kumu bir tas yardımı ile ağzına huni koyduğunuz pet şişeye boşaltın. Pet şişe neredeyse tamamına kadar dolana dek kumu doldurun. Şişenin ağzı ile koyduğunuz kum tabakası arasında 2-3 parmaklık bir mesafe kalmasına dikkat edin. Daha sonra bu kum doldurduğumuz şişeyi direk akvaryumumuza oturtuyoruz. Başlangıçta suya yavaş bırakmanızı öneririm. Şişemiz fokurdamaya başlayacak ve içi su dolmaya başlayacak. Su dolması bitmeden hemen önce şişeyi tamamen ters çevirin. Burada püf noktası tamamen dolmasına izin vermeyip, içinde biraz hava bırakmak. Şişemizi ters çevirdikten sonra kumlar dökülmeye başlayacak ve kirli suyun şişenin üst kısmında toplandığını göreceksiniz. Bu sistem ile dilediğiniz kadar fazla uğraş vermeden temiz kum elde edebilirsiniz. Şahsi önerim kum bitmeye yakın şişeyi su yüzeyine doğru kaldırın ve içinde bir miktar kum ile çıkarın. Böylece herhangi bir pisliğin suya karışmasına engel olmuş olursunuz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Akvaryum da mutlaka olması gereken etkenlerden biri de akvaryumun dibinde kalan kumlardır. ancak bu kumların akvaryumda ki canlıların sağlıkları için temizlikleri de çok önemlidir. bu akvaryum kumları belli bir teknik ile daha çabuk ve daha iyi temizlenmektedir.
+ Yorum Gönder


akvaryum kumu,  akvaryum kumu yıkama,  aquaclay yıkama