+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Tatildeyken akvaryum yemleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tatildeyken akvaryum yemleme
  Tatildeyken akvaryum yemleme nasıl olur


  Tatildeyken akvaryum yemleme nasıldır
  Akvaryumunuzdan bir süre için uzak kalacaksanız yapmanız gereken bazı hazırlıklar vardır. Basit önlemler alarak, uzun zamanda kurduğunuz düzenin devamını garanti altına almış olursunuz.

  Akvaryumları birine, özellikle de akvaryumlardan anlayan birine emanet etmek ideali olsa da çoğu zaman bu mümkün olmuyor. 3-5 günlük ayrılıklar sorun yaratmasa bile özellikle 1 haftayı aşan süreler sorunları beraberinde getiriyor.

  Unutulmaması gereken bilgileri maddeler halinde sıralayalım.

  akvaryum.jpg

  1)FİLTRASYON:

  Akvaryum boyutu ne olursa olsun, ek filtrasyon sistemi kurmak faydalıdır. Ben akvaryumun boyutuna göre birkaç tane sünger filtre eklemeyi öneriyorum. Herhangi bir arıza halinde bu filtreler hayat kurtarır.

  Akvaryumda sirkülasyonu sağlayan iç filtrelerin tatil öncesinde temizlenmesi gerekir. Suyla birlikte basınçlı hava veren modeller tıkandıklarında hava veremez hale gelebilirler.

  Dış filtrelere ayrılık öncesi dokunmamak en doğrusudur. Yapılacak temizlik biyolojik dengeyi sarsabilir. Akvaryuma müdahale şansınız olmayacağı için bu tehlikeliİdeal bir işlem olmasa bile tamamen dolmuş dış filtrelere ayrılık öncesi yapılabilecek geçici bir temizlik şekli ters yıkama yapmaktır. Filtreyi fişten çekip kirli suyu akvaryumdan emen hortumu akvaryumdan çıkarın ve bir kovaya tutun. Filtre kovasının tabanını doldurmuş kaba pislikler bu şekilde boşaltılabilir, su debisi bir miktar artar.

  Genellikle çiklit akvaryumlarında yeri olmadığı vurgulanan aktif kömürü bazı kaynaklar uzun ayrılıklar öncesi tavsiye ediyor. Balık ölümü, aşırı yem gibi nedenlerle bozulabilecek su kalitesinin devamını sağlamak için filtreye eklenebilir.

  Bulunduğu bölgede sık elektrik sorunu yaşayanlar, kesinti anında devreye girebilen akülü hava motorları kullanabilirler.  2)YEM:

  3-5 günlük ayrılıklarda yem verilmemesi, oturmuş düzene sahip bir akvaryum için açlık sorunu yaratmaz ancak çiklitler arasında kavgalar artabilir. Akvaryumun bulunduğu ortam karanlık olursa kavgalar engellenebilir.

  Yem verecek biri varsa ona verilecek miktarları kesin olarak belirtin. Mümkünse iri taneli yemleri sayısıyla belirtin. Granül yemlerin doz ayarlaması zordur. Bir çay kaşığı yem denildiğinde bile herkes farklı miktar belirler. Bu bir haftalık zaman diliminde korkunç bir fark yaratabilir. Uygun boyutta bir şişe kapağı bulursanız onu ölçek yapabilirsiniz. Büyük bir akvaryuma sahipseniz, örneğin 300 litre veya üzerinde, yemleme makinası almanızı tavsiye ederim. Bazı kişiler gereksiz bulabilir ama bence o boyutta bir akvaryum için lüks değil ihtiyaç, içindeki balık sayısını düşününce almaya değer bir aksesuar.


  3)IŞIK:

  Çiklit akvaryumları genellikle yoğun şekilde bitkilendirilmiş olmuyor, bu yüzden ışık gereksinimi az. Eğer oda belli miktarda ışık alıyorsa bitkileriniz siz gelene dek dayanırlar. Bol bitkili akvaryumlar için ışık düzeni ya bir kişinin yardımı ya da zaman ayarlayıcılarla (yapı marketlerde satılmaktadır) sağlanmalıdır.  4)AKVARYUM DÜZENİ:

  Bu bölüm özellikle birden fazla akvaryuma sahip, üretim yapan kişiler için önemli. Yokluğunuzda en az sorun yaşanacak düzenlemeyi yapmak lazım. Yaz tatili gibi uzun ayrılıklar sözkonusuysa üretim işine aravermek doğru olur. Yavru akvaryumlarına erişkin balıklardan diğerlerine zarar vermesi mümkün olanları ayırabilirsiniz. 1 erkek 3-4 dişi gibi damızlıklarınız varsa, erkek balığı ayırıp formdan düşecek dişileri erkeğin aşırı baskısından koruyabilirsiniz. Başkalarının akvaryuma sizin kadar iyi bakamayacaklarını unutmayın.  5)ELEKTRİK:

  En az ama en ciddi sorun yaratan elektriktir. Tek bir prize aşırı yüklenmeyecek bir düzen kurun, sigorta atarsa herşey sona erer. Kaliteli uzatma kablosu ve çoklu priz kullanın. Bu her zaman çok önemli ama evde yoksanız daha da fazla önem kazanıyor.  6)SU MİKTARI:

  Özellikle kış aylarında siz yokken ev ısıtılmıyorsa buharlaşma sorun yaratır. Akvaryum odaya göre sıcak kalacağından su kaybı çok artar. Bazı filtreler (çağlayan tipi) su seviyesi düşükken durursa tekrar çalışamıyor. Elektrik kesilip tekrar gelirse bu filtreler suyu sifon yapamayacak ve kuru kuru çalışıp motor yakacaklardır. Su kaybını azaltacak önlemler alın. Akvaryumun gereksiz yere açık duran bölümü varsa camla kapatın. Bu balıkların dışarı atlamasını da engeller. Eger bu yeterli değilse mutlaka su ekleyecek birini bulun, filtrenin çalışması için gerekli minimum su seviyesini
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Akvaryuma sahip olan kişiler diyelim ki belli süre için evde olmayacaklar ama akvaryumda ki balılkarın onlar yok iken yemlenmesi gerekir. eğer bu durumla karşılaşmışsanız o zaman yapmanız gereken en iyi şey balıklarınıza iyi bakabilecek birilerine emanet etmektir.
+ Yorum Gönder


akvaryum aksesuarları,  AKVARYUM MOTORU,  balık akvaryumu,  akvaryumda balık resmi,  en iyi akvaryum,  balık akvaryum