+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Tanganyika Akvaryumu Nasıl Olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tanganyika Akvaryumu Nasıl Olmalı
  Tanganyika Akvaryumu Nasıl Olmalı


  Tanganyika Akvaryumu hakkında bilgi  Afrika Cichlidlerine merak sarmış birinin Tanganyika gölünün balıklarına ilgi duymaması çok nadir görülen bir durumdur.

  Çünkü renkleri, vücud şekilleri ve üreme davranışları diğer Cichlidlerden farklılık gösterir. Belki bu görüşümü kişisel alacaksınız ancak detaylı inceleyecek olursak Malawi Çikletleri 2 ana grupta toplanırlar ( mbuna ve non-mbuna ) bu iki grupta bulunan balıklar Gerek vücud şekli gerekse davranış açısından fazla bir fark göstermezler. Ancak Tanganyikada bulunan çiklitlerden aynı gruba dahil olanların bile üreme davranışı ve vücud şekilleri birbirlerine malawi balıkları kadar benzemez.


  tanganyikaaquagm5.jpg
  Akvaryumu kurmadan ve balıkları almadan önce ne kadar yeriniz var ve bu işe ne kadar harcama yapabilirsiniz bunu düşünmek gerekir.Hangi tür balığı besliyorsanız besleyin

  En büyük akvaryum en iyisi olacaktır.Yerinizin ve cüzdanınızın elverdiği en büyük akvaryumu kurmanızı tavsiye ederim çünkü :


  1-)Büyük akvaryumun kirlenmesi,su kalitesinin bozulması daha zor olacağından bakımı daha kolaydır.


  2-)Büyük akvaryum balıkların rahat etmesi dolayısı ile renklerini ve doğal davranışlarını daha rahat sergileyebilmeleri demektir.

  3-)Büyük akvaryum karşısına oturduğunuzda tablo gibi seyredebileceğiniz bir ortam demektir.

  Ne tür beslerseniz besleyin akvaryumun GENİŞLİĞİ , Derinliğinden ( Yüksekliğinden ) daha fazla olmalıdır.Malesef ülkemizde yapğılan akvaryumların bir çoğunun yüksekliği fazla ancak enleri dar.

  Unutmayın balıklar yukarı aşağı değil Sağa sola ve diğer yönlere yüzerler

  Akvaryum boyutuna karar verdikten sonra ne tür balıklar besleyeceğinize karar vermelisiniz.

  Verilen akvaryum ölçüleri MİNİMUM rakamlardır.

  1-) Neolamprologus Türleri :


  Brichardi,Daffodil,Leluipi benzeri cave spawners yani yumurtalarını doğada kayalık kesimlerde taşların aralarına yapan türler.

  Bu türler bölgeci ve kimi zaman saldırgan davranışlarda bulunurlar.Yavrularına en iyi bakan çiklitlerin başında gelirler.Yumurtalarını seçtikleri gizli bir bölgeye yapıştırarak ürerler. Büyük deniz kabukları veya ters çevirilip ortasına bir pencere açılan toprak saksılar bu gizli yer konusunu halleder .

  Ağızlarında canine yani köpeksi ve sivri dişler bulunduğundan kendileri ile rekabet edecek balıklar ile aynı akvaryumda bulunmamaları tavsiye edilir. Tek başlarına besleneceklerse 150 litrelik bir akvaryum yeterli olacaktır.

  Yanlarında başka türler istiyorsanız 300 litrelik bir akvaryumda Leptosoma gibi yüzeyde yaşamını sürdüren veya kendini koruyabilecek Frontosa gibi büyük hayvanlar ile besleyebilirsiniz

  Kuracağınız akvaryum kayalardan,taşlardan ve büyük deniz kabuklarından bir dekora sahip olmalıdır.Sadece bu türleri besleyecekseniz kumluk alan bırakmanıza gerek yoktur. Tabanın tamamen taşlardan oluşan bir akvaryumu temizlemek zordur.Dolayısı ile taşlık kısımı arka ve yan bölümlere yerleştirip ortada açık bir alan bırakmanız faydalı olacaktır. Ufak anubias ırkları ile benzer yapıdaki bitkiler tamamlayıcı unsur olarak taşların arasına dikilebilir.

  Not : Frontosa için 300 litre yeterli olamaycaktır.

  2-) Julidochromis,Chalinochromis,Altolamprologus Türleri :

  Tank gereksinimleri ve davranışları Neolamprologuslara benzese de genelde daha yumuşak huylu hayvanlardır.Üreme davranışları Neolamprologuslara benzese de yavrularına bakmaları konusunda onlar kadar özverili değildirler.

  Bu grup da düz yumurta dökerek ürer.Calvus benzeri türler iyi bakılırlar ise 1 yaşında yavru verebilirler aksi halde ortalama bir bakım ile 2 sene beklemek gerekir.İyi bakımdan kastımız sürekli su değişimleri, nitelikli su ve dengeli bir beslenmedir.

  Altolamprologus Calvus (Siyah form)

  Altolamprolgus türleri doğada bazen yumurtlayan balıkların kurları esnasında yumurtalarını çalarak da beslenirler bu yüzden bu konuya dikkat etmelisiniz.

  Akvaryum ölçüleri diğer neolamprologuslar ile aynıdır.

  3-)Leptosoma Türleri

  Vücud yapıları ve üreme davranışları açısından en ilginç balıklardan biridir.Diğer cichlidlere gore daha ince ve uzun olmalarının yanında suyun yüzeye yakın orta kısımlarında üremeleri de izlenilmesi gereken bir olaydır. Bu türü beslemenin en avantajlı yanı ise kendi yavrularını yememeleridir.Tabii bu avantajı kullanabilmek için sadece Leptosomaların olduğu bir akvaryum kurulmalıdır.

  Dekorasyon için tankın 2 yanına yukarıdaki resimde görüldüğü gibi uzunca birer kaya konulması hayvanların kendilerini rahat hissetmesine yardımcı olur. Nadiren de olsa yavru yeme olayı görülse de bunun çözümü de arka plana dikilen saz türü uzun ve yğun bitkilerdir.Doğduklarının ilk günleri yenilmeyen yavrular daha sonra zaten planktonik beslenen leptosoma lar için yem olamayacaklardır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken konu 2 ayrı türün erkeğinin yani renkleri birbirinden bariz şekilde farklı 2 veya daha fazla erkeğin akvaryumda bulunması melzlenmelere yol açarak türün güzelliğini bozabilir. Mümkün olduğunca aynı türden oluşan bir akvaryum kurmaya çalışın.

  Örnek olarak: Mavi bir form olan blue flash ile mor/sarı olan jumbo tricolor türlerini aynı akvaryumda bulundurmayın.Bu balıkların akvaryumunda yükseklik önemlidir yüksekliğin 60 cm altındaki akvaryumlarda rahat edemezler.Minimum 350-400 litrelik akvaryumlar gerekir.


  4-)Tropheus Türleri :


  Beslenme özellikleri ve agresif tavırlarından dolayı Tropheusları kendi başlarına beslemek daha iyi sonuç verecektir.Bu balıkların doğada ana gıdaları kayalar ve taşlar üzerindeki alg ( yosun ) lerdir. Yanlarına koyacağınız balıkların protein ihtiyacı Tropheuslar için tehlikelidir. Yani,diğer balıklarınız dengeli beslensin diye verdiğiniz proteini Yüksek yemler Tropheusların ölümüne neden olabilir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tanganyika Akvaryumu ile ilgili bilgi


  Tanganyika Akvaryumunun özellikleri


  Bu yüzden Tropheuslar sadece kendi türleri ile beslenmelidir.

  Tropheus akvaryumu kurarken dikkat edilmesi gereken unsur balıkların davranışlarını göz önünde bulundurmaktır. Bu tür bölge seçimini ve yaşantısını kayalık kısımlarda geçirirken üreme için kumluk alanlara veya geniş ve düz yüzlü tabak benzeri taşlara ihtiyaç duyarlar. Her baskın erkek için bir kayalık grubunun bulunduğu akvaryum dekoru en sağlıklısı olacaktır.Bu kaya gruplarının birbirnden bağımsız olması kavgaları az da olsa azaltır. Tropheus akvaryumlarında minimum kabul edliebilecek ölçüler

  120 x 60 genişlik x 50 yüksekliktir.  5-) Tülyüzgeçliler ( Featherfins)  Cyathopharynx Furcifer kigoma Benthochromis Tricoti

  Belkide en kişisel yorumları bu bölümde yapacağız çünkü en beğenilen türlere geldik.

  Cyathopharynx,Ophtalmatilapia,Cunningtola,Benthoch romis türleri Tanganyikanın tülyüzgeçliler grubuna girerler.İlerleyen tarihlerde bu türler hakkında bir yazı da sitemize yer alacaktır.

  Bu türlerin bulunduğu akvaryumda kesinlikle geniş kumluk alanlar ve kayalık bölgeler bulunmalıdır.Bu dizayn da minimum 150 cm lik bir akvaryum demektir.Bu türler tabanda krater yaparak ürerler , istisna olarak Ophtalmatilapia türlerinden Ventralis geniş ve düz taşların üzerine bir parça kum atıp bu bölgede üremeyi tercih edebilir.Veya kumun üzerinde 10 cm çapında ufak bir krater yapar.

  O.Ventralis

  Cyathopharynx ( Furcifer,Foai ) türlerinin erkeklerinin yaptığı kraterler ise çapı 60cmi rahatlıklar bulur. Dolayısı ile akvaryumun genişliğinin minimum 60 cm olması gerekir ki Krater şekli bozulmasın.Tabii ki daha ufak akvaryumlarda beslenebilirler ancak balığın tüm güzelliğini görebilmek için minimum 150 x 60 x 60 ölçülerinde bir tank gerekir.

  Dekorayonu belirttiğim gibi erkeklerin birbirlerinden bölgelerini ayırabilmek için akvaryumu 60 cm lik bölgelere ayırmak gerekir.Yani her 60cm de bir taşlık alan kurulmalıdır.150cm lik bir akvaryumda 2 erkek 10 dişi besleyebilirsiniz.Geri kalan bölümü ise dişilerin saklanabileceği bitkili ve taşlı alanlar olarak dizayn etmeniz gerekir.

  Bitkiler ise özenle seçilmeli,balıkların yüzme alanını işgal etmeyecek ufak boylu bitkiler seçilmelidir ( anubias gibi ).Belki birkaç Crypto türü de az olmak kaydı ile konulabilir.


  6-)Kum Kelebekleri :


  Xenotilapia Ochrogenys Xenotilapia Flavipinnis


  Enantiopus Melanogenys Enantiopus Melanogenys kilesa

  Kum kelebeklerini genel olarak 2 ayrı grupta inceleyebiliriz

  Enantiopus Grubu ve Xenotilapia grubu.

  Enantiopuslar ve Xenotilapia Flavipinnis türleri oldukça sakin hatta narin hayvanlardır. Birbirlerine veya diğer balıklara zarar vermezler ancak X.Ochrogenys türleri biraz daha sert hayvanlardır ve bölgelerini ciddi şekilde korurlar. Narin yapılarından dolayı kavgacı olmayan türler ile beraber tutulmalıdırlar.Örneğin Leptosoma çok iyi bir arkadaş olabilir.

  Büyük akvaryumun faydaları konusu burada yeniden gündeme geliyor.Örneğin Tanganyikanın en gösterişli balıklarından Furcifer ile Enantiopusları beraber beslemek istiyorsunuzEğer elinizde minumum 180cm x 60 cm lik bir taban alanı var ise bu mümkün burada 1 erkek Furcifer ile 2-3 erkek Enantiopus ve bu türlerin dişilerini besleyebilirsniz.

  Bu gruptaki balıkların akvaryumları da yukarıda bahsettiğimiz Tülyüzgeçliler dekoru esas alınarak hazırlanmalı ancak kumluk alanlar daha fazla taşlık alanlar daha az olmalıdır.

  Minimum akvaryum ölçüleri 120 x 60 ( genişlik) x 50 yükseklik olmalıdır.


  7-) Frontosa Akvaryumu :

  Tanganyikanın 35cme ulaşabilen büyük,ağır ve güzel balıklarından olan Frontosalar akvaryumda beslenebilecek en büyük Tanganyika balıklarıdır. 90 cm ulaşan Emperior türünü saymıyorum onun için havuz veya pond gerekir

  Yukarıda görülen akvaryum oldukça güzel hazırlanmış bir Frontosa akvaryumudur. Arka plandaki taşlar Dişilerin ve baskın olmayan erkeklerin saklanması için mağaralar içermektedir.700 litrelik bu akvaryumda görüldüğü gibi 7-8 tane Frontosa ancak beslenebilir. Frontosalar büyük olamalarına rağmen saldırgan değillerdir. Hatta o kadar ağırlardır ki Üreme esnasında bile hareketli şekilde kur yapmazlar bunu enerji kaybı olarak görürler.

  Doğada geceleri avlanan ve gündüzleri pek aktif olamayan bu balıklrın yanına karanlıkta ağızlarına sığabilecek uyku sersemi balıkları yiyebilirler.Doğalarında da bu yemleri genelde leptosoma türleri oluşturur. Leptosoma koyarsanız her gece ışıklar kapalı iken birkaç leptosomanız yok olabilir.

  Leptosoma dışında yanlarında her türü rahatlıkla besleyebilirsiniz. Benim tavsiyem görüntü olarak tamamen zıt olan salyangoz çiklitleri bu ağır arkadaşlara tezat olarak izleme zevki verebilir.

+ Yorum Gönder


tropheus akvaryumu nasıl olmalı,  frontoza akvaryumu nasıl olmalı,  frontosa akvaryumu nasıl olmalı