+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Somon Balığı Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Somon Balığı Ne Kadar Yaşar
  somon balığı ne kadar yaşar kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Somon Balığı Ne Kadar Yaşar

  SOMON BALIĞI

  Sombalığı, som balığı ya da somon olarak adlandırılan balıkların hepsi Salmoniformes sınıfının Salmonidae familyasına ait olsalar da aslında bu familyanın farklı cinslerindenlerdir: Salmo, Salmothymus, Stenodus ve Oncorhynchus.
  Atlantik somonu (Salmo salar) ve pasifik somonları (Oncorhynchus) tatlısuda yetişip denize göç eden, ve sonra yumurtlamak için tekrar tatlısulara dönen göçebe balıklardır. Bu göçlerinde inanılmaz bir çaba ile imkânsız görünen engelleri aşarlar; hatta alçak şelaleri metrelerce yukarıya atlıyarak ya da hiç desteksiz boşluğa dökülen suyun içinde akıntıya karşı yüzerek aşarlar.

  Somon balıkları bütün okyanusu dolaşmış olsalar bile, suyun kokusunu takip ederek sonunda daima kendi doğdukları kaynağa geri dönerler.Bu somon balıklarının doğdukları yere dönerken karşılaştıkları ilk sorundur.Üreme zamanında erkeklerin renklerinde ve vucut şekillerinde değişiklikler olur.Etleri çok sevildiği için ve havyarı sosyete delikatesi sayıldığı için Somon balıklarının yüksek ticari değerleri vardır.

  somon balığı2.jpg

  Yüz yıl öncesine kadar somon balığı çok yaygın olan bir balık türüydü. Avrupanın neredeyse her ırmağında bulunurdu. Bazı türlerinin o zamanlarda hatta atlantik okyanusundan Rhein ırmağına girerek Alp dağlarında bulunan kaynaklara kadar göç ettikleri bilinir. Ama 1900 yılında başlayan sanayi devrimi ile birlikte, birçok somon balığı türlerinin sonu da gelmiştir. Sıvı atıklarını ırmaklara akıtan Fabrikalar ve elektirik ihtiyacını gidermek için kurulan ama somonların göçlerine son veren baraj duvarları çoğaldıkça somonlar ortadan kaybolmuşlardır.

  Kanada ve Alaska'da pasifik somonlarının sayısı da 1900'dan itibaren fazla avlanmaktan (büyük ırmaklar tamamen tuzaklarla kesilip yüzlerce ton somon balığı tutulurmuş) ve baraj duvarları yüzünden çok azalmıştır. Ama günümüzde artık somon balığını koruyan yasalar çıkarılmıştır ve baraj duvarlarının yanlarına "balık-merdiveni" denilen ve somonların göç etmelerine imkân veren sistemler inşa edilmiştir.
  Bu yasalara reaksiyon olarak somon balığı üretimi çiftlikleri kurulmuştur.Almanya'da "Lachs 2000" adı verilen bir çalışmada 1983 yılında Rhein ırmağına tekrar somon balıkları yerleştirilmiştir. 1997 yılında bu balıklar gerçekten tekrar denizden dönerek Rhein ırmağına yumurtlamaya geldiklerinde coşkuyla karşılanmışlardır.

+ Yorum Gönder