+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Balıklarda Yüzgeçler Ve Yüzgeçlerin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Balıklarda Yüzgeçler Ve Yüzgeçlerin Özellikleri
  Balık Yüzgeçleri Hakkında Bilgi

  Yüzgeçler, araları ince zar biçiminde dokularla örtülü uzantılardır. Bunlar bazen sert, bazen de yumuşak olabilirler. Ufacık kaslar yardımıyla yüzgeçler katlanır ve uzayabilir.
  Yüzgeç Tipleri
  Balığın genelde yedi yüzgeci vardır. Bunların üçü k - sırttaki, kuyruk ve gerideki; ikisi çifttir - karındaki, göğüsteki.
  Sırt ve Geri Yüzgeçleri
  Sırt ve geri yüzgeçleri balığın dik durmasını sağlar, omurga görevi yaparlar. Bir kısım balıklarda geri yüzgeçleri hayvanın yumurtlamasında yardımcı olur. Doğurarak çoğalan balıklarda geri yüzgeçler uzun tüp şeklinde gelişmiştir. Böylece erkek balığın “spermi” dişinin döl yatağına yönlendirilir. Bazı Charancins balıklarda , ufacık bir çengelle yumurtlama mevsiminde erkekle dişinin birlikte olmaları sağlanır.
  Geri Yüzgeci
  Kuyruk dahi denilen bu yüzgeç, dümen görevi yapar. Balığı su içinde yönlendirir. Balığın gövdesini yalpalatarak su içinde itici güç oluşturur.
  Adipose Yüzgeci
  Bu ufak ilave tek yüzgeç bir kısım balıkların sırt ve kuyruk yüzgeci arasında bulunur. Bunun belirli bir görevi saptanamamıştır. Bu yüzgein çıkıntısı yoktur, etli bir yapıya sahiptir.
  İkili Yüzgeçler
  Balık ikili yüzgeçlerle manevra yapabilir. Bunlar göğüs yüzgeçleridir. Hemen solungaçların yanında yer almışlardır. Diğeri de geri yüzgeci yakınında yer alan karın yüzgeçleridir. Bunlar balığın kol ve bacaklarıdır.
  Göğüs Yüzgeçlerinin Kullanılması
  - Bu yüzgeçler balığın ekseni etrafında dönmesini sağlar.
  - Bu yüzgeçler balığa fren görevi yapar
  - Suyu, yumurtaları üzerine yavaşça, yelpaze gibi göndermesini temin eder
  - Akvaryum dibindeki besinleri kımıldatmak üzere bunları kullanır.
  Karın Yüzgeçlerinin Yararları
  - Balığın iniş - kalkışını, düzeyini temin ederler
  - Dişi balıklardan Corydoras Catfishes aşılanan yumurtalarını, bu karın yüzgeçleriyle kuluçka yerine taşır.
  - Tatlı su balıklarından Melek Balığı, sert ve saydam görünüşlü karın yüzgeçlerini, aynı tür balıkları tehdit için, daha çok sınır aşmaları halinde kullanır.
  - Gouramis balığı karın yüzgeçlerini Akvaryum içinde yaptığı araştırma ve incelemelerinde kullanır, bunların tat alma dokuları olduğundan böylece besin seçilmesi ve yerleştirilmesinde bunlardan yararlanır.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Balık Yüzgeçleri Hakkında Bilgi

  Balık Yüzgeçleri Hakkında Bilgi.jpg
 3. Fatma
  Administrator
  Yüzgeçler balıkların en önemli organlarından biridir. Yüzgeçlerine darbe alanlar, yüzmede ve beslenmede sorun yaşarlar. Ayrıca balıklar hastalandığında yüzgeçlerine bkark anlaşılıyor. Çoğu hastalıkta balıkların yüzgeci birbirine yapışır.
+ Yorum Gönder


hangi hayvanların yüzgecleri vardır,  balık yüzgeçlerinin görevleri,  yunusların yüzgeçlerinin özellikleri,  balıkların yüzgeçleri,  balıklarda yüzgeçlerin görevleri,  baliklarda karın yüzgreci