+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Balığın Dış Örtüsü ve Renk Oluşumları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Balığın Dış Örtüsü ve Renk Oluşumları
  Balığın Dış Örtüsü ve Renk Oluşumları Hakkında Bilgi

  Balığın derisi iki tabakadan oluşur. İnce dış deri tabakası epidermis adını alırken, alttaki kinci tabaka daha kalındır ve dermis adını alır. Balıkların vücudu genellikle pullu bir kalıp içindedir. Deri üzerinde gelişen pullar hayvanın hareketini kolaylaştırırken, bedeninin zedelenmemesini de sağlamaktadır. Pullar üzerindeki sıvı örtüsü parazitler karşı güvence olur. Kayganlığı da güçlendirir. Gizlenmeye Yardım Eden Renk

  Balıklar baştan aşağı renklidir. Renkler üstte koyu iken alta doğru açılmaya başlar. Bu renk örtüsü ile kendisini düşmanlarından, zeminden korumuş olur. Renk ayrıca balığın türünü, cinsini belirler. Bulunduğu ortamda onu kamufle ederek, gizlenmesini sağlar. Balığın zehirli olup olmadığını diğer canlılara gösterir. Kimi balıkların rengi taklit olup, yemlendiği öteki canlıları aldatır. Bazı balıkların asıl gözleri renkli, görünmeyen bir yerde, arkadayken, önde, yalancı gözler bulunur ve hayvana bir saldırı anında ani dalma, kaçıp kurtulma imkânı sağlar.
  Balıklarda Renk Oluşumu
  Balıklarda renk iki şekilde meydana gelir, ışığın yansıması ve renkli madde üretmeyle bu renkler oluşur. Bazı balıklarda derinin altındaki bir tabakada yansıtmayla renk oluşması temin edilmiştir. Diğer birçok balıkta, ürkütülme, korkutulma veya hormonal faaliyetlerle ilgili renkli madde üretimi sağlanır. Kalem balıklarında gece rengi gün ağarması ile beraber yerini başka bir renge bırakır.
  Gençlik Rengi
  Kimi balıklarda renk ebeveyninden farklılık arz eder. Melek balığı gibi bir takım balıklarda balığın çocukluk dönemine ait renk ebeveynden çok belirgin ayrıcalık gösterir.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Balığın derisi yenir mi

  Sağlık açısından özellikle balıkların derisi tüketilmellidir.

  Büyük balıkların derileri sevilmediği için genelde tüketilmez. Ancak tüketilmelidir.

  Hamsi istavrit gibi küçük balıklar bu nedenle daha sağlıklıdır. Bunların derisi ayıklanması mümkün değil elbette. Bu nedenle daha sağlıklıdır.

  Yılan balığı gibi bazı balıkların derisi tulum çıkar. Bu nedenle yenilmesi pek de hoş olmaz.

  Bunun dışında mangalda pşirilen balıkların derileri de kömür etkisi nedeniyle yenilmemelidir kanaatindeyim

 3. Fatma
  Administrator
  Balıklardaki renk oluşumu sinir sistemiyle ilgili bir olaydır. Ve tamamen sinir sistemiyle kontrol edilir. Renk pigmentleri doğal kaynaklardan alındığı gibi renkler için özel besinlerde vardır.
+ Yorum Gönder


balık derisi yenir mi