+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Frontosa’lar hangi türlerle tutulmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Frontosa’lar hangi türlerle tutulmalı
  Frontosa’lar hakkında bilgiler

  Tanganyika’nın ülkemizde de en sevilerek beslenen türlerinden biri olan Frontosa’ların hangi türlerle bir arada beslenebileceği, hobiciler tarafından sıkça dile getirilen sorulardan biridir.


  Eric Glab’ın önerileri

  Frontosa gibi yüksek proteinli beslenme biçimini seven balıkların, onlara iyi birer tank arkadaşı olabileceklerini söylüyor. Eric Glab, bu türlere örnek olarak A. Calvus ve A. Compressicepslar’ı sayıyor. Glab’ın Frontosa’lara iyi tank arkadaşı olarak sıraladığı balıklar arasında C. Moori (Yunus) gibi Malawi Gölü cichlidleri de bulunuyor. Glab, Frontosa’ları başka balıklarla birlikte karma olarak beslemek isteyen hobicilere büyük tankları da özellikle öneriyor. Eric Glab’ın örediği bir diğer tür ise vatoz.

  Diet özellikleri

  Bu soruya, kendi deneyimlerimiz ve forumlarda denk geldiğimiz, tanıdığımız Türkiye’li Frontosa severlerin deneyimleri açısından başka bazı notlar eklemek mümkün.
  Diet, birçok başka tür gibi Frontosa karması açısından da elbette önemli bir ayrım noktasını oluşturuyor. Örneğin sadece bitkisel beslenen türleri, etçil beslenmeyi seven Frontosa’larla bir arada tutmak iyi bir tercih değil. Ancak, farklı göllerin balıklarının ihtiyaç duydukları su koşulları ve akvaryum ortamının bilgisine sahip olan deneyimli hobiciler, bu koşulları sağladıklarında Frontosa’ları bitkisel beslenen bazı türlerle de bir arada tutabilirler. Bu durumda, Tetra Bits ya da Sera Granu Meat gibi protein ağırlıklı yemler yanında Tetra Min, Sera Flora gibi karışık ya da bitkisel ağırlıklı yemlerle diyeti desteklemek gerekecektir. Ayrıca Frontosa’lar haşlanmış ve ince kıyılmış ıspanağı severek yerler. Bunu iyi dengeleyen hobiciler, Frontosa’ları bitkisel beslenen türlerle de bakabilirler. Ben uzunca bir süre Ventralis Bright Blue kolonisini Frontosalarla bir arada tutmuştum. Karma diet uygulamıştım ve bir sorun ile karşılaşmamıştım. Ayrıca şu anda da 500 litrelik tankta Frontosa kolonimin yanında 3 adet damızlık Furcifer Kigoma da bulunuyor. Karma dieti seven bu tür ile Frontosa’nın beslenme biçimini dengelemek için hem etçil hem de bitkisel bir diet uyguluyorum.

  Aynı tankta üretilebilecek türler

  Calvus’tan Frontosa ile aynı tanktan yavru almıştım ve birlikte beslediğim süre içinde iri cüsseli Frontosa’ların Calvus’larımı mideye indirdiklerine hiç tanık olmadım. Bunun yanında yaklaşık 7-8 aydır, maymun kafaları da Frontosa ile aynı tankta tutuyorum ve onlardan bu tankta 6-7 kez yavru aldım.
  Frontosa tankında karma olarak bulunacak türler içinde, aslında etkili çene yapıları ile öldürücü darbeler yapabilen Calvus’lara daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, bir damızlık dişi Furcifer’in Calvus’ların darbeleri ile ölmüştü. Frontosa’lar işte tam bu noktada devreye giriyorlar. “Tankanika’nın leş yiyicileri”, benzetmesi Frontosa’ları bu açıdan doğru tanımlayan bir niteleme.
  Üretim bakımından ise, Frontosa ile aynı tankta tuttuğunuz farklı türlere güvenlikli yavrulama ortamları sunmalısınız. Calvus için kabuk, maymun kafa için, Frontosa’ların giremeyeceği, ancak maymun kafaların rahatlıkla girebileceği büyüklükte girişleri olan küpler, cüce vatozlar için de benzer aparatlar. Bunları sunmadığınızda, Calvus, maymun kafa, vatoz gibi türler, kendilerine güvenli kaya dipleri ya da oyukları arayacaklardır. Ancak Frontosa’larınız ulaşabildiklerinde o yumurtaları severek yiyeceklerdir.
  Frontosa’larla bir arada tutulacak türler değerlendirildiğinde, su koşullarına da özel bir dikkat göstermek gerekiyor. Örneğin Discus gibi düşük PH ve sakin ortamları seven türler, Frontosalarla aynı akvaryumda tutulmasından kaçınılması gereken türlerdir. En önemli gerekçesi birinin düşük, diğerinin yüksek PH’ı sevmesidir. Ancak, bilindiği gibi yerli üretim Discus’lar içinde Ph’ı 7.5-8 arasındaki şehir sularına alıştırılmış olanlara rastlanmaktadır. Frontosa’lar da bu Ph aralığında rahatlıkla yaşayabilirler. Ancak yine de bu iki türün bir arada beslenmesi tercih edilmemelidir. Frontosa’lar büyüdükçe daha yavaş hareket eden ağır başlı balıklardır. Dolayısıyla, ilk bakışta hırçın bir tür olan Tropheus’lara göre Discus gibi sakin türlere daha yakın oldukları düşünülebilir. Ancak yine de, bölge tutan Frontosa’lar, Discus’lar açısından birer stres kaynağı olabilirler.
  Frontosa ile birlikte tutulacak balıklar değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli noktada yeme atlama hızlarıdır. Örneğin yunuslar, Frontosa’lara göre çok daha hareketli bir tür olarak, yeme Frontosa’lardan çok daha çabuk atlarlar. Bu da, Frontosa’larınızın yemden gerektiği kadar nasibini alamamalarına ve bu nedenle, olması gerekenden daha yavaş gelişmelerine neden olabilir. Yunus ile Frontosa’yı birlikte beslediğim süreç içinde, yunuslarımın yeme daha hızlı atlaması nedeniyle Frontosaların karınlarının bir süre sonra içe doğru çekilmiş bir hale geldiğine fark etmiş, daha sonra da yunusları akvaryumdan çıkarmıştım.
  Bunun yanında Bricardi de Frontosalar ile birlikte beslenebilecek ve aynı akvaryumda yavru verebilecek olan türlerdendir. Deneyimli bir hobici dostum, aynı akvaryumda Bricardi ve Frontosa’dan yavru almıştı. Forumlar tarandığında, bu türden başka örneklere de rastlanabilir.
  Tanganyika’nın gözde türlerinden Tropheus’lar da, kendi türleri ile tutulması önerilen bir tür olarak Frontosalar için tercih edilebilecek iyi birer akvaryum arkadaşı değillerdir. Hırçın ve hareketli bir tür olan ve “Tanganyika’nın soytarıları” olarak da anılan Tropheus’lar, ağırbaşlı Frontosalar için stres artırıcı olabilir. Ayrıca, bölge sahiplenme durumu bakımından da aralarında sıkıntılar yaşanabilir. Tropheus’ların görece daha sakin bir türü olan Duboisi’ler, belki büyük akvaryumlarda ve gerektiği kadar saklanabilecek alanlar yaratıldığında, deneyimli hobicilerin “gözetiminde” aynı Frontosa’larla aynı akvaryumda tutulabilirler. Ancak yine de, bu türleri ayrı beslemek de yarar vardır.
  Frontosa’ların birlikte tutulacakları türler konusunda, kimi hobiciler, hareketli türlerin, dişi Frontosa’ların ağzına aldıkları yumurtaları düşürmelerine neden olabileceğinden endişe ederler. Bu da, akılda tutulması gereken noktalardan biridir.
  Ama elbette tüm bunlar her şeyden önce genel gözlemlerdir. Kesin kurallar değillerdir.
  Başka bir sürü tür konusunda da, mutlaka deneyimli hobicilerin kendi yaşadıkları örnekler vardır ve bunları aktarmak hobinin gelişmesi, deneyimlerin paylaşılması açısından faydalı olacaktır.
  Benim Frontosa’ya, ideal akvaryum arkadaşı olarak önerebileceğim türler ise, Calvus ve maymun kafa’dır. Ancak, Frontosa’ların eşleşme zamanlarında strese yol açmamaları açısından maymun kafaların sayılarının sınırlı tutulmasında fayda var.
  Kalabalık olmayan, büyükçe bir tankta her üç türden de düzenli yavru alınabilir ve kayıpsız beslenebilirler.
 2. Fatma
  Administrator

  Frontosa kendine özgü çizileri olan ve beslenmesi en uygun olan balık türlerinden biridir. Eğer akvaryumunuz ışıklıysa loş bir ışıkta size şahane bir görsellik sunarlar. Frontosa balığın dişisi yaklaşık 70 yumurtayı nerdeyse bir ay ağzında kuluçkaya yatırır.
+ Yorum Gönder