+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Salamis Savaşı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Salamis Savaşı Hakkında Bilgi
  Salamis Savaşı Hakkında Bilgi

  Salamis Savaşı Hakkında Genel Bilgi

  Atina'nın batısında, küçük bir ada olan Salamis, Eski Yunan tarihindeki en önemli savaşlardan birine sahne oldu. İÖ 480'de Yunanlılar saldırıya geçen Pers donanmasını burada geri püskürttü.
  O yıl, Pers Kralı Kserkses'in orduları Hellespontos'ta (Çanakkale Boğazı) kurulan iki köprüden Yunanistan'ın kuzeyine geçti. Bu*nun üzerine Atinalılar ile Spartalılar araların*daki eski anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak işgalci Persler'e karşı birleştiler.
  Pers istilası Sparta güçlerince Thermopilai'de geçici ola*rak durdurulduysa da Atina yolu henüz açıktı. Tanrı Apollon'un kendisine tapanlara seslendiği kutsal Delfi Tapınağı'ndaki kâhinlerden "Atinalılar tahta duvarlara güvenmeli" mesajı geldi. Yunan*lılar, "tahta duvar" sözünün gemiler anla*mına geldiğini düşündüler. Donanmaları, 200'ünü Atina'nın sağladığı 380 gemiden olu*şuyordu.
  Tümüyle boşaltılan Atina ve az sayıda askerle savunulan Akropol, Pers ordusunca yakılıp yıkıldı. 1.000 gemilik Pers donanması geldiğinde, Atinalı devlet adamı Themistokles bir köleyle Kserkses'e mesaj gönderdi. Söylentiye göre Themistokles bu mesajda, Kserkses'e Yunan donanma*sını kuşatarak kaçmasını önlemeyi öğütlemişti. Eğer bu doğru ise, savaşı bırakarak ken*di evlerini savunmaya gidecek Yunanlıları durdurmayı amaçlamış olabilir. Ne olur*sa olsun, Pers gemileri savaştan önceki gece*yi, Salamis çevresindeki kanalları ablukaya alarak geçirdi.
  Gündoğumuyla birlikte Yunan borazanları saldırıyı haber verdi. Salamis'in karşısındaki anakara kıyısında Kserkses için bir taht kurul*du. Kserkses buradan savaşı izleyecekti. Pers gemileri saldırıya geçti, ama dar kanallarda düzgün bir biçimde savaşamayacak kadar çok gemi vardı. Bu yüzden dağıldılar. Öte yandan Yunanlılar disiplinli durumlarını korudular ve yalnızca 40 gemilerini kaybettiler. Pers do*nanması tümüyle bozguna uğratıldı. Pers do*nanmasına komuta eden, Kserkses'in kardeşi savaşta öldü. Yenik düşen donanma akşam*üstü 200'den fazla kayıpla Hellespontos'a geri çekildi ve savaşmaktan vazgeçti. Yunan anakarasında kalan Pers güçleri ise İÖ 479'da Plataya'da yenilgiye uğratıldı.
 2. Acil

  Salamis Savaşı Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder