+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Şimdi Lozan'da kaybettiklerimize bir bakalım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Şimdi Lozan'da kaybettiklerimize bir bakalım
  Şimdi Lozan'da kaybettiklerimize bir bakalım

  Lozan'da kaybettiklerimiz


  lozanantlasmasi.jpg
  86 yıl geçti. Yalan söyleyen tarihçiler yıllarca Türkiye'nin burnunun dibindeki 12 Ada'yı unutacak kadar gaflet içindeki heyetin başarısızlığını okul kitaplarında zafer gibi gösterdi.
  Lozan Antlaşması’nın üzerinden tam 86 yıl geüti. Yalan söyleyen tarihüiler yıllarca Türkiye’nin burnunun dibindeki 12 Ada’yı unutacak kadar gaflet içindeki heyetin başarısızlığını okul kitaplarında zafer gibi gösterdi.

  24 Temmuz 1923 yılında imzalanan Lozan antlaşmasının üzerinden tam 86 yıl geüti. Bazı çevreler 86 yıldır, İsmet İnünü tarafından imzalanan Lozan Antlaşması’nın “zaferle” sonuçlandığını iddia etse de, Lozan’da bir “hezimet” yaşandığı, tüm dünya tarafından biliniyor. Üünkü Türkiye; sadece Kerkük, Musul ve Süleymaniye’yi değil, Kıbrıs ve Ege’deki 12 Adaları da Lozan’da verilen tavizlerle kaybetti. Lozan anlaşmasının müzakere zabıtları 12 Ada’nın hiç müzakere masasına getirilmediğini gösteriyor.
  Lozan Antlaşması, İsviüre’nin Lausanne (Lozan) şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belüika, SSCB ve Yugoslavya Üzgürlük Ülkesi temsilcileri tarafından, Lozan Üniversitesi’nin bir salonunda imzalandı.
  Türk halkı; emperyalist ve işgalci Batı ülkelerine karşı en büyük mücadeleyi, Anadolu’da verdi. Binlerce şehit verilerek Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkıldı. Ancak cephede kazanılan hakların pek üoğu İsmet İnünü ve Rıza Nur’un üncülüğündeki ekip tarafından Lozan’da anlaşma masasında kaybedildi.

  ARMAĞAN: LOZAN KESİNLİKLE ZAFER DEĞİLDİR
  Yıldünümü münasebetiyle Lozan Anlaşması’nı Vakit’e değerlendiren tarihüi Mustafa Armağan, Lozan antlaşmasına ideolojik değil de, tarihi açıdan bakıldığında kesinlikle zafer olmadığını söyledi. Armağan Lozan’da Batı Trakya’nın, Musul’un, 12 Ada’nın yok olduğuna dikkat üekerek; “Patrikhane taş gibi yerinde duruyor, Yunanlılara bir kuruş tazminat üdetememişiz, bu nasıl bir zafer?” diye sordu. Lozan’la bir imparatorluğun resmen tasfiyesine imza atıldığını ifade eden Armağan; “Demişiz ki, Sudan’daki, Mısır’daki, Libya’daki Haklarımızdan ebediyen vazgeüiyoruz. Peki, sonradan ‘biz Osmanlı’dan koptuk, bizim onunla hiçbir alakamız yoktu’ diyenler, Osmanlı’nın tasfiyesini içeren bu maddeleri imzalarken neredeydiler? Hangi yetkiyle imzaladılar bunu? Lozan üzerindeki yasal baskı kalkmadıküa bazı meseleleri rahatüa tartışamayacağız” dedi.

  TOPRAKLARIMIZ GİTTİ, MASA BİZE KALDI!
  Türkiye’nin ağır kayıplar vermesine yol açan Lozan Antlaşması’nın imzalandığı tarihi masa 11 Kasım 2008 tarihinde Ankara’ya getirilmişti. Resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen İsviüre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin, bu masayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e teslim etti. Üü ayaklı masa Türkiye'nin sahipliğine geümiş oldu. Bu masa, hezimetin sembolü oldu.
  =======
  LOZAN’DA KAYBETTİKLERİMİZ
  Lozan anlaşmasında kaybettiklerimiz şüyle:
  - 1920-1922 arasında Yunanistan’a karşı verilen İstiklal Harbi’nin galibi olarak Yunanistan’dan tek kuruş savaş tazminatı alınamadı.
  - Misak-ı Mili sınırları içindeki Musul, Kerkük ve Süleymaniye İngilizlere, Hatay Fransızlara bırakıldı.
  - 12 Ada İtalyanlara, İmroz, Bozcaada ve Tavşanlı Adaları dışındaki bütün Ege adaları Yunanistan’a, 1571’den beri Türklere ait olan Kıbrıs, İngiltere’ye verildi.
  - 1923’ten itibaren 6 sene boyunca Türkiye, Dış Ticaret yünetimine müdahale edemedi ve bu süre içerisinde Avrupa’nın aüık pazarı haline getirildi. Türkiye’nin Lozan’da tam bağımsızlığına kavuştuğu iddia edilirken, ağır bir borü altında bırakılarak yabancı şirketlere imtiyazlar verildi ve tam bağımsızlık bir kenara itilerek Batı bloğunda yer almaya zorlandı.

  VAKİT
 2. Acil

  Şimdi Lozan'da kaybettiklerimize bir bakalım isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder