+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Hititlerin kadeş antlaşması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hititlerin kadeş antlaşması
  Hititlerin kadeş antlaşması

  Hititlerin kadeş antlaşması hakkında bilgi

  hititlerin kadeş antlaşması.jpg


  Tarihteki ilk yazılı barış antlaşması olarak bilinen Kadeş Antlaşması, M.Ö 1280’de, Mısırlılar ve Hititliler arasında Suriye topraklarında yapılan Kadeş Savaşı sonunda imzalanmıştır.


  Hitit Kralı III. Hattuşili ve Mısır Firavunu II. Ramses arasında yapılan bu anlaşmanın metnini içeren kil tablet 1906 yılında Boğazköy'de yapılan kazılarda ele geçmiştir.


  Eşit koşullar altında imzalanan anlaşmanın metninde:


  "Mısır ülkesi kralı, büyük kral, kahraman Re-masesa-mai Amana'nın (II.Ramses'in çivi yazısında yazılışı), Hatti ülkesinin büyük kralı Hattuşili ile dostluklarının, kardeşliklerinin ve büyük krallıklarının devamı için yaptıkları anlaşmadır." denmektedir. Ardından her iki www.alasayvan.net/ kralın soyları ile bilgiler ve barış için yaptıklarını anlatan tekrarlardan sonra anlaşmanın maddeleri gelmektedir. Maddeler şöyle sıralanabilir:
  'Eğer her iki ülkeden birine iç veya dış düşmanlar saldırırsa ve bunun için birbirinden yardım isterlerse, her iki taraf piyadesini ve süvarisini göndererek onun yardımına koşacaktır. Eğer bir asilzade Hatti ülkesinden kaçıp Mısır kralına sığınırsa, onu yakalayıp ülkesine www.alasayvan.net/ geri gönderecektir.
  Eğer Mısır ülkesinden, Hatti ülkesine ya da Hatti ülkesinden Mısır ülkesine kaçanlar olursa, birbirlerine geri vereceklerdir. Fakat bunlar şiddetle cezalandırılmayacak, onların gözlerinden yaş akmayacak, eşleri ve çocuklarından öç alınmayacak.'  Hitit ve Mısır uygarlıkları ve Kadeş Haritası

  Tarihin yazılı ilk barış anlaşması olması nedeniyle orijinal tabletin iki metre boyundaki bakır kopyası, Birleşmiş Milletler Bina'sının duvarına da asılmıştır.
 2. Acil

  Hititlerin kadeş antlaşması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kadeş antlaşması tableti,  hitit uygarlığı haritası