+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Türk askeri kore de resimler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türk askeri kore de resimler
  Türk askeri kore'de resimler

  Türk askeri kore'de görseller

  t-rk-askeri-korede-resimler.jpgTürk askeri kore'de resimler2.jpg


  Tarih 18 Ağustos 1950 ,Türkiye Erkanı Harbiye-i Umumiyesinde ardı ardına toplantılar düzenlenmekte, Generallerin hepsi toplantı üzerine toplantı yapmakta ve bütün bu toplantıların ana maddesi Kore savaşı. Türkiye Kurtuluş Savaşından çıkalı 20 yılı bile doldurmamış, henüz taşlar yerine oturmamış ve kurtuluş mücadelesinde binlerce evladını vatana şehit vermiş. Şimdi dünyayı iki kutba ayırmaya çalışan komünizim karşısında savaşmak için evlatlarını Kore'ye gönderecekti. 5500 Türk evladı Kore savaşında komünizme karşı savaşmak için İskenderun'dan devlet töreniyle uğurlandı. 20 Ekim de askerimiz Kore topraklarındaydı.

  Tarih 28 Kasım 1950. Türk askeri Kunuri muharebesinin içindedir, etrafı 6 Çin tümeni tarafından çevrilmiş durumdadır, askerler büyük bir cesaretle atalarına yakışır bir biçimde savaşmaktadır, zaman zaman ateşe yakalanmamak ve ses çıkarmamak için soğuk kış gününde eldivenlerini çıkarmış süngülerinin parlamaması için süngülerine takmış ve öyle o ateş içinden çıkmıştır. Dünya tarihi dört bir yanı çevrilen bir birliğin kurtulduğunu yazmıyor. Bu muharebede askerimiz 3 gün aç ve susuz bitkin halde savaşmıştır. Türk tugay komutanı Tahsin Yazıcı'nın " CEPHEYİ YARDIK EKMEK GÖNDERİN" telsiz anansu bütün cephelerden yankılanırken, Moskova radyosunun haberi bütün dünyada yankılanıyordu, Moskova Radyosu Amerikalılara " BU DEFA SİZİ TÜRKLER KURTARDI" diye bütün dünyaya haykırıyordu. Moskova radyosunun bu haberini duyan bir Türk komutanın şu sözü hala kulaklarımızda " BİZİ DÜŞMAN ÖVDÜKTEN SONRA AKAN KANIMIZ VATANA HELAL OLSUN"

  Sosori şehrinde madalya töreni için Tugayımıza gelen 8. Ordu Komutanı General WALKER uzun konuşmasına şöyle başladı: "Kahraman Türk evlatları: Size şahsım, ordum ve Amerikan milleti adına teşekkür etmek için gelmiş bulunuyorum. Görevinizi fedakarane bir şekilde yaptınız. Eğer sizin düşmanı durdurmak için kahramanca çarpışmanız ve mukavemetiniz olmasaydı, ordum kuşatılarak çok zor durumlara düşecek, belki de imha edilecektir30;" Türk askerinin kahramanlığını bu siteyle bütün dünyaya sunuyoruz. Türk anası ne şanlı evlatlar doğurdu ve o şanlı evlatlar dünya tarihini dün olduğu kadar bugün ve yarında yazacak ve tarihin en şanlı sayfalarında yerini alacaktır. Birçok kişinin emeğiyle oluşturduğumuz bu siteyi Kore'de savaşmış ve Türk tarihin altın sayfalarına geçmiş bütün kahramanlarımızın anısına yapmış bulunuyoruz. TÜRK GENÇLİĞİ KORE DE SAVAŞAN ATALARINI HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYACAKTIR.
 2. Acil

  Türk askeri kore de resimler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kore gazileri,  kore savaşı türkiye