+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda falkland savaşı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  falkland savaşı
  Falkland savaşı

  Falkland savaşı hakkında bilgi

  falkland-savasi.jpg

  Falkland Savaşı (İspanyolca: La guerra de las Malvinas, İngilizce: Falklands War/Conflict/Crisis), 2 Nisan 1982'de Arjantin'in Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile başlayan savaştır. Altı hafta süren savaşın ardından Arjantin teslim olmuş ve işgal ettiği toprakları terk etmiştir. Arjantin'de iktidardaki Leopoldo Galtieri rejimi savaşın ardından devrilmiştir. Birleşik Krallık'ta ise Margaret Thatcher zaferin etkisiyle 1983 Birleşik Krallık genel seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazanacaktır.

  Öncesi

  Falkland Adaları üzerindeki egemenlik sorunu 1964'te Birleşmiş Milletler'de Sömürge Sorunları Komisyonu'nun gündemine geldi. Arjantinlilere göre, Malvinas olarak bilinen adalar Arjantin'in bir parçasıydı. Adaların Güney Amerika'ya coğrafi yakınlığı vardı. Arjantin, İspanya'nın halefi olduğunu ileri sürüyordu. İngiltere, adalar üzerindeki hükümranlığı Arjantin'e devretmeli, yönetimi belirli bir anlaşmaya uygun olarak sürdürmeliydi. İngiltere ise adada yaşayan İngiliz asıllıların isteklerine aykırı olduğundan, böyle bir düzenlemeye gidemiyordu. İngiltere 1833'ten beri adalar üzerinde "işgal ve yönetimi" sürdürdüğünü ve Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 1. maddesine göre Falklandlılar'a self-determinasyon ilkesinin uygulanması gerektiğini ileri sürüyordu. İngiltere'ye göre Falkland Adaları, Arjantin'in yönetim ve denetimine geçerse sömürge durumu sona ermeyecek, tam tersine başlayacaktı.

  Savaş ve sonuçları

  Yıllarca süren müzakereler bir sonuç vermeyince Arjantin Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etti. İngiltere, Güney Amerika'ya hemen bir görev kuvveti gönderdi. İngiltere, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Ekonomik Topluluğu'nda (Avrupa Birliği) büyük diplomatik destek gördü; Arjantin'e ekonomik zorlama tedbirleri uygulandı. 25-26 Nisan 1982 tarihlerinde İngiliz birlikleri Güney Georgia Adasını ele geçirince, Falkland Adalarındaki Arjantin birlikleri komutanı teslim oldu. Arjantin Devlet Başkanı Galtieri'nin ayrılmasından sonra İngiltere adalardan çekilmedi ve iki ülke arasındaki sorun kesin bir çözüme bağlanamadı. Savaşın sonucunda, 258 İngiliz ve 649 Arjantinli ölmüş, adalar İngiltere kontrolünde kalmaya devam etmiş, fakat Arjantin de adalar üzerindeki hak iddiasından vazgeçmemiştir.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Falkland Savaşı


  Falkland Savaşı.jpg


  2 Nisan 1982′de Arjantin’in, 1833 yılından beri İngiltere sömürgesinden olan Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile başlayan savaştır. İngiltere, Güney Amerika’ya hemen bir görev kuvveti göndermiştir. İngiltere, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nden büyük diplomatik destek görmüş ve Arjantin’e ekonomik zorlama tedbirleri uygulanmıştır. İngiliz Harrier’ler önce Güney Georgia adasına ve daha sonra Goose Green’de bulunan Stanley hava üssüne bombardıman görevi icra etmişlerdir. HMS Hermes uçak gemisinden havalanan bir Sea Harrier grubu Goose Green’de bulunan Stanley Hava üssü ve birkaç piste BL755 bombası atmışlardır. Ancak sadece yerde bulunan bir tane Pucara uçağını vurabilmişler ve üsse fazla zarar verememişlerdir. Harekat boyunca da üssün pisti hep açık olmuştur. Diğer bütün Sea Harrier uçakları hep devriye görevlerinde uçmuşlardır. Ancak bu Stanley hava üssüne yapılan saldırıda iki tane HARRIER uçağı (XZ-458 ve XZ 491) Arjantinliler tarafından biri 35 mm. uçaksavar diğeri ise Roland sistemi kullanılarak düşürülmüştür. Falkland savaşındaki en önemli saldırı RAF 44.filoya bağlı Avro Vulcan savaş uçakları ile yapılan bombardıman görevidir. Uçaklar havada yakıt ikmali yapıp geliyorlar ve Stanley’e saldırıyorlardı. Arjantin’e ait Mirage IIIEA uçaklarının havada yakıt ikmal imkanları olmadığından dolayı, güneyden başkent hava sahası koruma sektörüne çekilmişti. Dolayısı ile Falkland hava sahası doğrudan İngilizlerin kontrolüne bırakılmıştır. Altı hafta süren savaşın ardından Arjantin teslim olmuş ve işgal ettiği toprakları terk etmiştir. Arjantin’de iktidardaki Leopoldo Galtieri rejimi savaşın ardından devrilmiştir. Savaşın sonucunda 258 İngiliz ve 649 Arjantinli ölmüş, adalar İngiltere kontrolünde kalmaya devam etmiştir. Fakat Arjantin adalar üzerindeki hak iddiasından vazgeçmemiştir.
+ Yorum Gönder


falkland savaşı nedir