+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Sibirya Müdahalesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sibirya Müdahalesi Hakkında Bilgi
  Sibirya Müdahalesi Hakkında Bilgi

  Sibirya Müdahalesi Hakkında Genel Bilgi

  Sibirya Müdahalesi Hakkında Bilgi1.jpg

  Sibirya Müdahalesi (Japonca: シベリア出兵), 1918-1922 yılları arasında İtilaf Devletlerinin Rus İç Savaşına Bolşeviklere karşı müdahil olarak Rusya’nın Doğu sahillerini işgal ederek Beyaz Orduyu destekleme harekâtları. Bu harekâta özellikle Japonya İmparatorluğu yoğun bir askeri güç verecek ve 1920 yılında diğer İtilaf Devletleri çekilirken Sibirya bölgesini işgal etmeye devam edecektir.

  1917 yılındaki Ekim Devrimi ile iktidarı alan Bolşevikler yıllardır sürmekte olan ve Rus halkının karşı olduğu I. Dünya Savaşından çekilerek Çarlık rejiminin savaşmakta olduğu Almanya İmparatorluğu ile Brest Litovsk Antlaşmasını imzalayarak savaştan çekilirler. Doğu Cephesini çökmesi anlamına gelen bu gelişme İtilaf Devletleri için felaket anlamına geliyordu. Rusya’nın savaştan çekilmesiyle Almanya buradaki tüm birliklerini Batı Cephesine çekmekle kalmayacak, Rusya’ya gönderilmiş olan ve Murmansk, Arhangelsk ve Vladivostok gibi liman kentlerinde bekleyen askeri yardımları da ele geçirmiş olacaktı. Ayrıca yaklaşık 50 bin kişilik Çekoslovak Lejyonu İtilaf Devletleri için savaşmak için cepheye geçememiş ve Rusya’dan ayrılmak için Trans Sibirya Demiryolu boyunca ilerleyerek ABD üzerinden Avrupadaki Batı Cephesine geçmeye çalışıyordu. Bu sorunlarla karşı karşıya kalan İngiltere ve Fransa önemli bir karar vererek Rus İç Savaşına Bolşevik hükümetine karşı olarak dahil olurlar. Ulaşmaya çalıştıkları üç hedef vardı:

  1.Rusya’daki askeri malzemelerin Almanya’nın eline geçmesine enge olmak.
  2.Çekoslovak Lejyonunun Avrupa’daki Batı Cephesine ulaşmasına yardım etmek
  3.Rusya’daki iç savaşı Beyaz Ordunun kazanmasını sağlayarak Almanya’ya karşı Doğu Cephesini yeniden kurmak.
  I. Dünya Savaşının olanca ağırlığını üzerinde hisseden İngiltere ve Fransa bölgeye gerekli askeri gücü sağlamaktan uzak olduğu için ABD’den hem Kuzey Rusya hem de Sibirya seferlerine destek vermesi için yardım isterler. Temmuz 1918’de Savaş Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen ABD Devlet Başkanı Wilson 5 bin ABD askerini Kuzey Rusya Seferine (diğer adıyla Kutup Ayısı Seferi) ve 10 bin askerini de Sibirya Müdahalesi için gönderir. Aynı ay içinde Çin’deki Beiyang Hükümeti Beyaz Ordu temsilcilerinin isteği üzerine 2 bin askerlik bir deste birlik gönderir. Çinliler Bolşeviklerin ilerleyişine karşı Moğolistan’ı işgal etmek için Tuva bölgesine de askeri birlik sevk edeceklerdir.
 2. Acil

  Sibirya Müdahalesi Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


sibirya müdahalesi