+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda grande armee hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  grande armee hakkında bilgiler
  Grande armee hakkında bilgiler

  Grande armee hakkında genel bilgiler


  Grande Armée (Türkçe: Büyük Ordu), I. Napoléon'un imparatorluk döneminde, Fransa'nın bütün bağımsız ordularını içine alan temel askeri kuvvet (1805-12).


  Fransa'nın sınırlı askeri potansiyelinden en iyi biçimde yararlanmak için ana silahlı kuvvetleri başlıca düşman kuvvetleri karşısında yoğunlaştırmak gerektiğini ve cephenin ikincil önem taşıyan kesimlerinin ana ordudan gönderilecek takviyelerle korunabileceğini savunan Napoléon'un görüşleri doğrultusunda oluşturuldu. Büyük Ordu'nun toplam asker sayısı 1805'te 210 bini ileri hatlarda olmak üzere 350 bin kişiden oluşuyordu. Sonraki yıllarda müttefik ülke askerlerinin de katılmasıyla, bu sayı üç katına ulaştı. Büyük Ordu, piyade, süvari, topçu, levazım ve sıhhiye gibi birlikleri içeren kendi kendine yeterli birkaç kolorduya ayrılmaktaydı. İlk kez oluşturulan genelkurmay aracılığıyla bütünleştirilen bu kolordu sistemi Napoléon'a hem esneklik, hem merkezi denetim olanağı sağlıyordu.
  Grande Armée hakkinda.png

  Napoléon, bu üstünlüklere Büyük Ordu'nun belkemiğini oluşturan atılgan Fransız piyadesinin savaş gücünün eklenmesiyle, 1809'a değin kesintisiz bir zaferler dizisi gerçekleştirmeyi başardı.
 2. Acil

  grande armee hakkında bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder