+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda 1972 Münih Olimpiyatları'nda şok belgeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  1972 Münih Olimpiyatları'nda şok belgeler
  1972 Münih Olimpiyatları'nda şok belgeler

  1972 Münih Olimpiyatları'nda şok belgeler hakkında bilgi

  Alman Der Spiegel 1972 Münih Olimpiyatları'nda 11 İsrailli sporcunun ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili belgeler yayımladı. Açıklanan belgeler, Alman devletinin olaydaki hatalarının gizlendiğini ortaya koyuyor.


  BERLİN- 1972 Münih Olimpiyatları'nda İsrailli sporculara yönelik gerçekleştirilen saldırıyla ilgili belgeler yıllar sonra ortaya çıktı. Der Spiegel'in ulaştığı belgeler, hakkında hala bir çok spekülasyon yapılan olayla ilgili Alman devlet kurumlarının yaptığı hataların günümüze kadar gizli tutulduğunu gösterdi.

  Spigel'in Başbakanlık, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı ve Bavyera Anayasayı Koruma Teşkilatı'ndan edindiği belgelerde, olayla ilgili bugüne kadar gizlenen soruşturma kayıtları ve raporları, elçilik yazışmaları hükümete ait tutanaklar bulunuyor.

  GİZLİ KARARLAR ALINDI

  Olimpiyat köyünde 5 Eylül 1972 tarihindeki saldırı ve sonrasında Fürstenfelrbruck Askeri Havaalanı'nda başarısızlıkla sonuçlanan kurtarma operasyonunda, olimpiyatlara İsrail adına katılan 11 sporcu, bir Alman polis ve 5 Filistinli militan ölmüştü.

  Belgelere göre, 7 Eylül 1972 tarihinde Federal Bakanlar Kurulu'nda yapılan özel oturumda bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Karşılıklı özür dilemekten kaçınılmalı. Öz eleştiri de yapılmamalı" şeklinde sözler içeren bir sunum yaptı. Bu sözler Bonn ve Münih'teki hükümetler tarafından prensip olarak kabul edildi.

  SALDIRI SORUŞTURMASINDA GİZLİ KALANLAR

  Şok belgeler yetkililerin bu prensibe tamamen uyduğunu da ortaya çıkardı. Federal Hükümet ile Bavyera Eyalet Hükümeti'nin dokümanlarına göre, saldırganlar niyetlerini hedefe uygun şekilde gerçekleştirdi. Buna ek olarak, kurtarma operasyonunu yapan ekibin Münih'teki bir otel odasını bulmaktan bile aciz acemilerden oluştuğunun yine devlet yetkilileri tarafından bilindiğine yönelik ifadeler görüldü.

  1972_munih_olimpiyatlari.jpg

  Tutanaklarda, Filistinli militanların saldırı günü İsrailli sporcuların kaldığı binada oldukları ve hatta ikinci katta kalan Hong Konglu sporcularla karşılaştığı bilgisi dikkat çekti. Tüm bunların yanında, Münihli bir polisin saldırıyla ilgili hazırladığı raporunda, “Miltanlar saldırıdan önce açık bir hazırlık yapmadı" şeklindeki ifadesi kafaları karıştırdı. Asıl ilginç olan ise, bu bilgilerin hiçbiri kamu oyuyla paylaşılmadı.

  Olayın ardından Münih Savcılığı'nın Münih Emniyet Müdürü Manfred Schreiber ve operasyonu yöneten kişiler hakkında "taammüden adam öldürme" suçlarıyla ilgili açtığı soruşturmayla ilgili bu dokümanlarda hiçbir bilgi bulunmaması dikkat çekti.


  Belgelerde, olimpiyat oyunları öncesinde ortaya çıkan ipuçları ve uyarıların neden dikkate alınmadığı sorusuna ise yanıt bulunamadı.

  Buna göre, Beyrut'taki Alman Büyükelçiliği 14 Ağustos 1972 tarihinde güvenilir bir kaynaktan, “Filistin tarafından Münih Olimpiyatları sırasında bir çatışma planlıyor" bilgisini verdi. Bu bilgi dört gün sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından Bavyera Anayasayı Koruma Teşkilatı'na iletilerek gereken önlemlerin alınmasını istendi.

  Buna ek olarak saldırıdan üç gün önce, İtalyan dergisi Gente'nin 2 Eylül 1972 tarihli sayısı böyle bir saldırının planladığını haber yapmış, bu haber ancak olaydan iki gün sonra Hamburg Polisi'nin notu üzerine soruşturma kayıtlarına geçirilmişti.

  KANITLAR YOK EDİLMEK İSTENMİŞ

  Yine Spiegel'in ulaştığı bilgilere göre, bazı yetkililer olayda devletin hataları olduğunu gösteren kanıtları yok etmeyi de denedi. Bu amaçla kriminal şubeden bir başkomiserin, Münih Polisi'nden psikolog Georg Sieber'in olimpiyatlara yönelik hazırlanan ve içinde 26 farklı kriz senaryosu olan güvenlik raporuna el koyduğu ortaya çıktı. Rapordaki senaryolardan birinin, Filistinli militanların olimpiyat köyüne saldırısıyla ilgili olduğu belirlendi. Bu raporun yazılı halinin ise bugüne kadar bulunamadığı kaydedildi.
 2. Acil

  1972 Münih Olimpiyatları'nda şok belgeler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder