+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Rapallo antlaşmasının önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rapallo antlaşmasının önemi nedir
  Rapallo antlaşması

  Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyetler Birliği ve Almanya arasında İtalya'nın Rapallo kentinde 16 Nisan 1922 tarihinde imzalanan antlaşma.


  Rapallo.jpg

  Birinci Dünya Savaşı sonrasında uluslararası sistemmden bir anlamda tecrit edilen Almanya ile Sovyetler Birliği Cenova Konferansı sırasında iki ülke arasında dostluk ve işbirliğini yeniden kuran bu antlaşmaya imza attılar. Sözkonusu antlaşma ile, iki ülke arasında Brest-Litovsk Antlaşması'ndan (1918) kaynaklanan tüm mali ve siyasi hükümler mülga olmuştur.

  29 Temmuz'da sözkonusu antlaşmaya Versailles Barış Antlaşması hükümlerine aykırı olarak Almanya'nın Sovyetler Birliği'ne askeri eğitim vermesi hususunu içeren gizli bir ek iliştirilmiştir.

  Ancak sözkonusu antlaşma, Almanya'nın Batılı devletlerle ilişkilerini yumuşama sürecine sokması ve Locarno Antlaşması'nı imzalamasıyla, yürürlükte kalmasına rağmen, bir anlamda etkinliğini yitirmiştir.
 2. Zahra
  Üye

  Birinci Dünya Savaşından sonra İmzalanan anlaşmalarla Almanya çok büyük yüklerin altına konuldu ve Fransa da bunu fırsat bilerek sürekli Almanyayı ele geçirmek için olanlar yapıyordu. Fransa ya karşı iyi ilişkileri olmayan Sovyetler Birliği Almanya ile Dostluk anlaşması imzaladı ve her koşulda birbirlerine yakınlık gösterme anlaşması bunun adı da Rapallo anlaşmasıydı.
+ Yorum Gönder