+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Kore Savaşı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kore Savaşı Hakkında Bilgi
  Kore Savaşı Hakkında Genel Bilgi

  Kore Savaşı.jpg


  Kore Savaşı jet uçaklarının ilk defa kullanıldığı savaş olması bakımından önem taşır. 2.Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Almanlar tarafından geliştirilen ve kullanılmaya başlanan jetler, 2.Dünya Savaşı’nda etkin bir rol oynamamıştı.
  1950 yılının Haziran ayında Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye saldırmasıyla başlayan savaş; daha sonraları Amerika, Sovyetler ve Çin’in de katılmasıyla devam etti. Savaşın ilk dönemlerinde Amerikan Mustang jetleri ile Sovyetlerin Lavochkin La-7 jetlerinin çatışmaları görüldü. Daha sonraları Amerikan F-80 Shooting Star ve F-86 Sabre ile Sovyet Mig-15 uçaklarının da katılmasıyla hava muharebeleri iyice alevlendi. Amerika ve Sovyetlerin dışında Avusturalya’nın F-51 Mustang ve F-8 Gloster Meteor jetleri de savaşa katıldı fakat Sovyet Miglerine karşı fazla direnç gösteremedi. İngilizlerin Hawker Sea Fury jetleri de Amerikan jetlerinden yardım almadan başarılı hava saldırıları gerçekleştirdi. Savaş bittikten sonra Amerikan Hava Kuvvetleri USAF 103 uçağını kaybetmişti fakat 753 başarılı hava muharebesi gerçekleştirmişti.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Kuzey Kore ile Güney Kore arasında başlayıp üç yıl süren bir savaştır ve bu savaş Soğuk Savaşın ilk temellerinin atıldığı savaştır Bu savaş ilk önce ABD nin daha sonra da Çin Cumhuriyetinin de Müdahale olmasıyla Uluslararası bir boyut kazanmıştır. Daha sonra bu ülke kağıt üzerinde de olsa Barış anlaşması imzalanmıştır.
+ Yorum Gönder


kore savaşı hakkında bilgi