+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Körfez Savaşı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Körfez Savaşı Hakkında Bilgi
  Körfez Savaşı Hakkında Bilgi


  Körfez Savaşı.jpg


  2 Ağustos 1990 tarihinde Irak’ın Kuveyt’i işgal etmesiyle başlayan savaş; Amerika, İtalya, Fransa ve Suudi Arabistan’ın karşı saldırıya geçmesiyle devam etti. Irak’ın başkenti Bağdat’a Lockhead F-117 hayalet uçakalrıyla saldırı gerçekleştirildi. O güne kadar bir ilk olan hayalet uçaklar, radarlar tarafından algılanmadı ve B-52 bombardıman uçağının da katılmasıyla Irak çok büyük yara aldı.
  Tarihin en büyük bombardıman uçaklarından olan B-52, Bağdat’a kadar 35 saat boyunca 22000 km yol katetti. “Çöl Fırtınası” adı verilen bir operasyonla Irak’ın bütün kara kuvvetleri, hava üsleri vuruldu. Dicle ve Fırat Nehri’ndeki köprüler bombalanarak Kuveyt’teki kuvvetlerin Irak ile bağlantıları kesildi. 3 Mart 1991 tarihinde Irak’ın teslim olmasıyla savaş sonuçlandı. Bu savaş sonucunda hava kuvvetlerinin saldırı, bombardıman, karaya destek ve casusluk gibi birçok özelliğiyle savaşa katkı sağladığı görüldü. Koalisyonda 392 ölü ve 776 yaralı, Irak’ta ise 35.000 ölü ve 75.000 yaralı vardı.
 2. Zahra
  Üye

  Körfez savaşları Irakın Kuveyti işgal etmesinden sonra Abd ile arasında da sorunlar çıkmıştı bu savaşı desteklemeyen Amerika Dünya da ki önemli devletler ile güç birliği yapmış ve Iraka saldırmasıyla oluşan uluslararası bir çatışmadır. Körfez savaşının sonucunda siyasi sorun çözülmemiştir.
+ Yorum Gönder


körfez savaşı ile ilgili bilgiler,  körfez savaşları hakkında bilgi,  2.körfez savaşı hakkında bilgi