+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Savaş Sahnesinde Tanklar hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Savaş Sahnesinde Tanklar hakkında bilgi
  Savaş Sahnesinde Tanklar Hakkında Bilgi

  Savaş Sahnesinde Tanklar Hakkında Bilgi


  Savaş Sahnesinde Tanklar hakkında bilgi1.jpg.

  Tank. Zırhla kaplanmış konserve kutusundan konvansiyel savaş makinesine inanılmaz bir evrim. İkinci Dünya Savaşı’nın bizlere bıraktığı ve hala işlediğimiz inanılmaz bir cevher. Savaş sahnesine ilk çıkışları Birinci Dünya Savaşı’nda, İngiliz amblemleriyle oldu.
  Somme Taaruzu’na katılan İngiliz Mark I tankı günümüz tanklarının görünüşünden çok farklıydı. Paleti boydan boyaydı, tareti yoktu. Zırhı 6 mm ile 12 mm arasında değişiyordu. Hızlarıysa en fazla 6,4 km/s’e çıkıyordu.  Elbette tankların özellikleri böyle kalmadı. İkinci Dünya Savaşı’na kadar birçok kez yenilendiler, zırhları kalınlaştırıldı ve en önemlisi üstlerine taret konularak menzilleri arttırıldı . Fakat yenilikçi birkaç subay dışında kimse tankları başlı başına birer savaş aracı olarak görmüyordu. Çoğunluk onları piyadelere destek vermek amacıyla kullanılan üniteler olarak düşünüyor ve geliştirmelerine o yönde devam ediyorlardı.

  Tank dediğimizde belki de aklımıza ilk gelen ülke olan Almanya’nın en büyük şansı, başlarında Hitler gibi yeni savaş tekniklerine aç bir lider olmasıydı. Polonya ordusunun da, Fransız ordusunun da elinde tank vardı ama Almanlar oyunun şartlarını baştan değiştirince ellerindeki tanklar birden bire metal kutulara dönüştü. Süratli, manevra kabiliyeti yüksek tanklar düşmanlarını alt etmelerinde en büyük etken olmuştu ve karşılarına Ruslar çıkana kadar da böyle gitti.

  Bu kadar uzun bir girizgah şimdilik yeter. Tankların evrimini başka bir başlıkta incelemek gerek. Gerçek konumuza, yani panzer serisinin ilk tankına dönmenin vakti geldi.

  Panzerkampfwagen I

  Panzer I’in Doğuşu

  1933′te Alman Ordu Silah Departmanı eğitim amaçlı kullanılabilecek, 5000 kg civarında bir zırhlı araç gerekliliğini açıkladı ve beş firma bu istek üzerine prototiplerini hazırladı. Denemelerden sonra AOSD, Krupp firmasının dizaynını kabul ederek geliştirmelere başlamasına izin verdi. Krupp aracın şasisinden sorumluyken Daimler-Benz de üst gövdenin yapımından sorumluydu. Tankı gizli tutmak için AOSD zırhlı araca Landwirtshaftlicher Schlepper yani endüstriyel traktör adını vermişti.

  150 aracın ilk partisi Henschel’den sipariş edilmiş, üretimi PzKpfW I(MG) (SdKfz 101) Ausf A adı altında 1934′ün Temmuz ayında başlamıştır.
 2. Acil

  Savaş Sahnesinde Tanklar hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder