+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Çifte gül savaşları nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çifte gül savaşları nedir?
  Çifte Gül Savaşları Nedir?

  Çifte Gül Savaşları Hakkında Bilgi


  Yüzyıl Savaşları (1337-1453):İngiltere kralı III. Edward, annesi Isebella'nın ölümüyle , Fransa tahtında hak iddia ederek Fransız topraklarına saldırmıştı.Fransızlar, 1337'de İngitere'ye saldırdı ve İngilizleri geri püskürttü.
  1414'de tahta geçen İngiltere kralı V. Henry tekrar Fransa topraklarına saldırdı ve Paris'e kadar ilerledi.Bu savaşlarda, İngiltere tarihte ilk defa savaş topu kullanmıştır. - İngiltere'de Çifte Gül Savaşları diye bilinen ve otuz yıl süren iç savaşlar yaşanmıştır(1453 -1481). Yüzyıl Savaşları'ndan hemen sonra Çifte Gül Savaşı yaşanmıştır. Bu savaşlarda İngiliz soyluları güçlerini kaybettiği için krallık, merkezi yapısını güçlendirmiştir. ingiltere yüzyıl savaşlarından mağlup çıkınca ülkede iç hesaplaşma çıkmıştır. kral VI. henry yenilgiden sorumlu tutulmuştur ve böylece ülkede iç savaş başlamıştır. kral yanlılarının (Lancester soyu) arması kırmızı gülü kraş karşıtlarının (york soyu) arması ise beyaz gül olmuştur bu nedenle bu savaşlara çifte gül veya iki gül savaşı adı verilmiştir. savaşı kral yanlıları kazanmıştır. İngiltere de tudor hanedanı ile başlayan mutlak krallık tek güç haline gelmiş, derebeylikler çökmeye başlamıştır.
 2. Acil

  Çifte gül savaşları nedir? isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


çifte gül savaşları,  çifte gül savaşları nedir,  çifte gül savaşı hakkında kısa bilgi,  çifte gül savaşları sonuçları,  ciftegul sa,  çifte gül savaşları özet