+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Prusya Yaptığı Antlaşmalar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Prusya Yaptığı Antlaşmalar Hakkında Bilgi
  Prusya yaptığı antlaşmalar hakkında bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Prusya Yaptığı Antlaşmalar

  1.Olmütz Antlaşması

  Olmütz Antlaşması (Almanca: Olmützer Punktation), Prusya ile Avusturya arasında 29 Kasım 1850 tarihinde yapılan bir antlaşma. Bu antlaşmayla Prusya Erfurt Birliği'nden vazgeçmiş ve Avusturya liderliğindeki Alman Konfederasyonu birliğine katılmayı kabul etmiştir.

  Bu antlaşma Moravya'daki Avusturya Prensliği'nde bulunan Olomuts'daki konferansın bir sonucudur. Prusyalılar tarafından Prusya'nın Avusturya'ya verdiki kapitülasyonlar olarak görüldüğünden aynı zamanda "Olmütz aşağılanması" olarak da bilinmektedir.
  Antlaşmanın sebebi Alman Konfederasyonu'nun liderliği konusunda Prusya ve Almanya arasındaki anlaşmazlıktır. Avusturya egemenliğindeki konfederasyon 1848 Devrimleri sonrası dağılmış ve Frankfurt Meclisi ile kısmen devam ettirilebilmiştir. Frankfurt Meclisi'nin başarısız olması sonrası 1850'nin başlarında Prusya, kendi liderliğindeki Bir Alman federasyonu olan Erfurt Birliği için girişimlere başlamıştır.

  Hessen-Kassel elektörüyle Avusturya şansölyesi Felix zu Schwarzenberg arasındaki anlaşmazlık Prusya'nın daha da dışlanmasıyla sonuçlanmıştır. Avusturya ve müttefikleri Hessen'e yürüdü. 8 Kasım 1850'de Prusya ordusu, Fulda-Bronnzell yakınlarında Avusturya müttefiki Bavyera ile savaşın eşiğine geldi, fakat daha sonra savaştan çekilmeye karar verdi. Bu gelişme üzerine Rus Çarı I. Nikolay da Ekim 1850'de Varşova'da yapılan görüşmelerde Avusturya'nın tarafında yer aldı. Antlaşma ile Prusya, Alman devletlerinin liderliği iddiasından vazgeçti. Aynı zamanda Alman Konfederasyonu da tekrar kuruldu. Prusya, liderliği Avusturya'ya devrederek, Hessen ve Holstein'daki Alman Diyeti'nden çekildi ve Erfurt Birliği fikrinden vazgeçmek zorunda kaldı.

  2.Parag Antlaşması

  Prag Barışı, 23 Ağustos 1866'da Prag'da imzalanan ve Avusturya-Prusya Savaşı'nı sonlandıran bir barış antlaşmasıdır. Antlaşma şartları Avusturya İmparatorluğu için özellikle çok sert belirlenmemiştir, çünkü Otto von Bismarck I. Wilhelm'i Avusturya'nın Avrupa'daki konumunu korumanın ileride Prusya için daha iyi olacağı konusunda ikan etmiştir.[1] Avusturya sadece III. Napolyon'a bıraktığı Venetia bölgesini kaybetmiştir. Napolyon da daha sonra bu bölgeyi İtalya'ya bırakmıştır. Avusturya, savaş sırasında İtalyanlara karşı büyük üstünlük sağladıkları için Venetia'yı direk İtalya'ya vermek istememiştir.

  Bu antlaşma sonrası Habsburglar Alman meselelerinden dışlanmıştır (Kleindeutschland). Prusya Krallığı kendisini Alman devletleri içindeki tek büyük güç ilan etmiştir. Kuzey Almanya Konfederasyonu kurularak kuzeydeki Alman devletleri biraraya toplanmış ve güney devletlerinin Prusya'ya vergi ödemesi sağlanmıştır.

  3.Tilsit Antlaşması

  Tilsit Antlaşması, 1807 yılında Fransa ile Rusya arasında imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşmaya göre Rusya, Avrupa'da Fransa'nın yanında yer alacak (İngiltere ye karşı kıta ablukası) buna karşılık Fransa da Rusya ile Osmanlı Devleti arasında arabuluculuk yapacaktı. Eğer Osmanlı Devleti bunu kabul etmezse, Fransa Rusya'nın yanında Osmanlı Devleti'ne karşı savaş açacak ve onu aralarında paylaşacaklardı. Sadece İstanbul ve Rumeli'ye dokunulmayacaktı.

+ Yorum Gönder