+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Çanakkale savaşı ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çanakkale savaşı ile ilgili kısa bilgiler
  çanakkale savaşı ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Çanakkale savaşı hakkında kısa bilgiler

  Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir.
  Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak istiyorlardı.

  Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır.

  300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu nedenle, her 18 Mart gününde Çanakkale Savaşlarını anmaktayız.
  Çanakkale Boğazını geçmek isteyen İngiliz ve Fransız gemileri, 3 Kasım 1914’de boğazın iki yakasındaki birliklerimize ateş açtılar. Birliklerimizin karşı ateşi ile geri çekilmek zorunda kaldılar. 19 Şubat 1915’de düşman donanması kesin hücuma başladı. Osmanlı ordusunun karşı ateşi ile tekrar geri çekildiler. 18 Mart 1915’de İngiliz ve Fransızlar 16 harp gemisi ile büyük bir hücum daha başlattı. Üç gemisi sulara gömülen düşman donanması, tekrar geri çekilmek zorunda kaldı.
  Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız, topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladılar. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman birlikleri de geri çekilene kadar devam etmiştir. 6-7 Ağustos 1915 gecesi Anafartalara yapılan çıkarma harekatını Mustafa Kemal komutasındaki birliğimiz durdurmuştur. 25 Nisan 1915 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında , yaklaşık sekiz ay boyunca şiddetli kara savaşları olmuştur.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Çanakkale Deniz Savaşı Kısa Bilgi

  Kasım 1914’te İngilizlerin, seddülbahir ve Kum kale’deki bataryalarımızı top ateşine tutulmasıyla savaş başlamış oldu. Ertesi gün, Rus donanması, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan ağzını mayınlayarak Zonguldak’ı topa tuttu. 13 Aralık 1914’te İngilizler, Sarısığlar koyunda Mesudiye adlı gemimizi batırdılar. 19 Şubat 1915’te İngiliz ve Fransız filoları, ikinci saldırıyı başlattılar. Bataryalarımızın çoğunu etkisiz durumuna getirdiler. Ama filo, mayınlar nedeniyle fazla ilerleyememiştir. 10 saat sonra geri çekilmek zorunda kaldılar.

  Bir hafta sonraki saldırıda da çekilmek zorunda bırakıldılar. 1 Mart 1915’te Boğaz’ın orta kesimini koruyan bataryalarımıza ateş açtılar ve günler süren top atışlarıyla mevzilerimizi etkisiz hale getirdiler. Bir yandan da Boğaz’daki mayınların çoğunu temizlediler. 18 Mart 1915 tarihinde saldırganlar, Boğaz’ı geçmek için elverişli durum olduğunu görerek genel bir saldırı başlattılar. Kaba tepe’ye bir saldırı düzenleyecek ve bu arada Boğaz’a girerek Çanakkale ile Kilitbahir’i işgal edeceklerdi. Oysa 17 Mart gecesi, Yüzbaşı Hakkı Bey komutasındaki Nusret mayın gemisi, geçiş yolunu yeniden mayınlamıştı.

  18 Mart 1915 sabahı düşmanlar, şaşırtmak amacıyla Kaba tepe’ye birkaç top atışından sonra Boğaz’a doğru iki sıra halinde harekete geçtiler. Mayından haberleri yoktu. Öndeki üç mayın gemisi, topçularımızın ateşiyle batırılınca, öteki mayın gemileri kaçmaya başladı. Savaş gemileri ise ilerlemelerini sürdürdü. Bir Fransız gemisi battı; ardından, iki İngiliz gemisi, mayın yarası aldı. Yara almış gemileri kurtarmaya gelen bir İngiliz gemisi, sonra da yanındaki gemiler sulara gömüldü.

  Düşman donanmalar bozguna uğradı. Bu arada iki Fransız gemisi battı. Kalan gemiler, çekilmek zorunda kaldı. Beklenmeyen bu yenilgide düşmanlar, 1000 asker ve 6 zırhlı yitirmişlerdi. Biz de 25 şehit vermiştik. 79 da yaralımız vardı

+ Yorum Gönder