+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Yedi Yıl Savaşı ne zaman nerede oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Yedi Yıl Savaşı ne zaman nerede oldu
  Yedi Yıl Savaşı hakkında genel bilgiler

  Yedi Yıl Savaşı, 1756 ile 1763 yılları arasında, Avrupa’nın belli başlı devletleri arasında, gerçekleşen savaştır. Avusturya, Avusturya Veraset Savaşı’nda kaybettiği Silezya bölgesini geri almak için ittifak arayışına başlamış ve Fransa, Saksonya, İsveç ve Rusya devletleri ile bir ittifak oluşturmuştur.


  Prusya ise İngiltere ile ittifak oluşturmuşlardır.


  Stratejik hedefleri aynı olmaları nedeniyle Avusturya Veraset Savaşı, ve de Yedi Yıl Savaşı, tek bir savaşlar dizisi olarak kabul edilmektedir.


  Bu savaşlar, İngiltere ve Fransa arasında, denizaşırı sömürgelerinin ve dünya denizlerindeki üstünlüğünün kontrolü, diğer yandan da Prusya ile Orta Avrupa’da Avusturya arasında, bir güçler dengesi arayışı içinde olmuşlardır.


  Bu savaşlar sonrasında Paris Antlaşmasıyla, İngiltere, dünya çapında deniz üstünlüğünü elde etmiştir. Sömürgeciliğini de pekiştirmiş olmuş, Fransa’da güç kaybetmiştir.


  Hubertusburg Anlaşması’yla Prusya’da artık, Avrupa’nın askeri – politik anlamda güçlü devletlerinden biri olmuştur. Almanya toprakları üzerinde politik bir güç elde etmiş ve bu olay Almanya’nın birleşmesi süreci için elverişli bir zemin hazırlamıştır.
 2. Acil

  Yedi Yıl Savaşı ne zaman nerede oldu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder