+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Akıl ile inanç arasında nasıl bir ilişki vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akıl ile inanç arasında nasıl bir ilişki vardır
  akıl ile inanç arasında nasıl bir ilişki vardır. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Akıl inancı etkiler mi, bana akıl ve inancın arasında ki bağlantı konusunda acil bilgi gerekiyor bana akıl ve inanç arasında bulunan bağlantı konusunda bilgi gerekiyor bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  akıl ile inanç arasında ilişki


  Hıristiyan için felsefedeki en temel problemlerden biri Akıl ve İmanı nasıl birbirleriyle birleştireceği sorunudur. Esinleme'nin (Vahiy) filozofik gerçeği belirlemedeki rolünü bilmek hayatınızı nasıl etkileyecektir? Peki aklın sorgulama yoluyla gerçeği belirlemedeki rolü nedir? Bunlar kolay sorular değildir ve Hıristiyanlar bu sorulara farklı yanıtlar verdi.

  Örneğin bir arkadaşınız bir gün size geldi ve kendisinin Joseph Smith'in başlattığı bir inanç olan Mormonluk'a geçtiğini söyledi. 19.yy'da Joseph Smith'e Moroni isimli bir melek göründü ve böylece Mormonluk akımı başladı, giderek yayılarak, bugün ABD'de en hızlı yayılan akım oldu. Benzer şekilde Muhammed'e mağarada Melek Cebrail göründü ve İslamiyet başladı. Ben henüz üniversitede öğrenciyken bir gün, bir Müslüman arkadaşım titreyerek bana yaklaştı ve bilinmeyen garip dille konuşmaya başladığını söyledi. Kendisi Muhammed'i rüyasında gördüğünü ve o andan itibaren Müslüman olmaya karar verdiğini söyledi. Hristiyanlık'ta İsa'nın doğumunu melekler müjdeledi, Meryem'e bile görünen melek Cebrail idi.

  Görüyoruz ki, hayatımızda esinin çok büyük önemi vardır. İşte esinin gerçeği göstermedeki rolünü bilmemiz, gerçeği belirlememizde büyük önem taşır. Esin ve sorgulama (aklın gerçeği arama metodu, kısaca merak ile karşılaştırabilirsiniz) terimlerinin kökenlerini bilmeliyiz. 'Esin' insansal güçle ulaşılamayan ve keşfedilemeyen Tanrı'nın sahip olduğu gerçeğin bize doğaüstü yolla ulaştırılmasıdır. 'Sorgulama' gerçeği keşfetmekte kullandığımız insanın doğal yeteneğidir.

  Sorgulama, gerçeği bilmenin bir yoludur: Anlama, keşfetme veya kanıtlama. İman da aynı şekilde gerçeği bilmenin bir yoludur. Hiçbir insan imana sahip olmadan yeryüzünde yaşamadı. Hepimiz imanın öğretmenlere, arkadaşlara, köşe yazarlarına, politikacılara güvenme olduğunu biliyoruz.

  Gerçeğin bulunmasına yönelik sorunu çözmek, iman ve sorgulamayı bir araya getirince karşımıza 5 farklı grup çıkıyor. Bunu anlayabilmek için ortaokul matematiğindeki kümeleri bilmeniz bile yeterlidir.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  İnsanlar belli bir yaşa gelmeden önce soyut düşünemezler o n,edenle soyut düşünmeye başlamamış bir çocuğa soyut şeylerden söz ettiğinizde öfkelenip red edebiliyor İnsan belli bir yaşa gelip soyut düşünmeye başlayınca inancı artmaya başlıyor görmediği halde yaratıcının varlığına inanıyor.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Akıl sorgular insanlar inandıkları şeyleri sorgular öyle kabul ederle. İnsanın inanması için belli, bir süre geçmesi gerekiyor insanlar belli bir olgunluğa ulaşmadan mantık yürütemezler insanlar akıl yürütmeye başladıktan sonra dinlerinin gereğini yerine getirmeye başlamaları gerekir.

+ Yorum Gönder