+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hava kirliliği ile alerji arasında nasıl bir ilişki vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Hava kirliliği ile alerji arasında nasıl bir ilişki vardır
  hava kirliliği ile alerji arasında nasıl bir ilişki vardır Kısaca anlatabilir misiniz 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  hava kirliliği ile alerji arasındakı ilişki  Allerji, vücudun bir madde ile temasından sonra ortaya çıkabilen ve bazen zararlı olabilen ani bir reaksiyondur. Allerjen maddenin temas ettiği çeşitli organlarda ortaya çıkabilir. Allerjen maddelerin neden olduğu hastalıkların başında allerjik astım, allerjik rinit ve allerjik cilt hastalıkları gelmektedir.

  hava kirliliği ile alerji arasındakı ilişki.jpg
  Çocuklarda astım allerjik bir hastalıktır. Akciğerde hava yollarını oluşturan bronşlarda aşırı bir hassasiyet söz konusudur. Solunan hava ile giren allerjenik maddeler, sigara dumanı gibi akciğerlerde harabiyet yapabilen maddeler ya da virüs gibi bazı mikroplar akciğere girdikten sonra hava yollarında aniden bir daralma ve balgam artışı olmaktadır. Bu sırada hastada öksürük , hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Çevredeki bu zararlı maddenin ortadan kalkması ve hastanın tedavi edilmesinden sonra hava yolları tekrar eski haline dönmekte ve normal hayatına devam edebilmektedir. Ancak çocuğun etrafında az da olsa sürekli zarar veren bir allerjenik madde varsa, bu kronik temas sonucunda devamlı öksürük gibi bazı sinsi şikayetler ortaya çıkar.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Hava kirliliği insan cildi üzerindeki gözeneklerin tıkanmasına neden olabildiği gibi havadaki kirli gazların insan cildine teması ile de alerjiye neden olabilmektedir. Hava kirliliği astım gibi hastalıklarıda tetikleyip alerjiye neden olabilmektedir.
+ Yorum Gönder


hava kirliliği ile alerji arasında nasıl bir ilişki vardır,  hava kirliliği ve alerji arasındaki ilişki,  hava kirliligi ile alerji arasında nasıl bir ilişki vardır