+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mardin tarihi ve doğal güzellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mardin tarihi ve doğal güzellikleri
  mardin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında bilgi almak istiyorum. Mardin tarihi ve doğal güzellikler bakımından zengin midir bana bu konuda çok acil bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  mardin tarihi ve doğal güzellikleri

  Ulu Camii
  Önce Ulu Camii'ye gidin. Şehrin merkezindeki Mardin'in en eski camisi olan Ulu Camii, 1176 yılında Artuklular zamanında yapılmış. Özellikle minaresi çok dikkat çekici. O yıllarda çarşıya bir tek bu caminin yanından girilirmiş. Yayınlanmış Mardin fotoğraflarının hemen hemen hepsinde bu minareyi görürsünüz.

  Zinciriye Medresesi
  Şehrin en üstünde kalenin hemen altındaki Zinciriye Medresesi 1385 yılında yapılmış. İki katlı medresenin giriş kapısının ihtiş*****ı ve süslemeleri görülmeye değer. Buradan Mardin'i izlemek büyük keyif. Çünkü şehrin tamamını ve devamındaki düzlükte yer alan Mezopotamya'yı izleyebiliyorsunuz.

  Kırklar Kilisesi
  Şehrin merkezindeki 5. yüzyılda yapılan Kırklar Kilisesi ince taş işçiliğinin en güzel örneklerinden. 400 yıllık ahşap kapıları, 1500 yıllık kök boya ile baskı perdeleri, geniş avlusu çok etkileyici. Bugün Mardin Metropolit Kilisesi özelliği taşıyan kiliseye gittiğimiz Paskalya temizliği yapılıyordu.

  Deyrulzafaran Manastırı
  Mardin'in 3 km. doğusunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı, Yukarı Mezopotamya'ya bakan yamaçlarda yer alıyor. Süryaniler'in tarihi ve dini değerleri arasında bugüne kadar ayakta kalabilmiş nadir bir manastır olan Deyrulzafaran, 639 yıl boyunca dünya Süryaniler'inin patriklik merkezliğini yapmış. 1600 yıllık manastır, Süryaniler için bugün bile büyük önem ve anlam taşıyor. Deyrulzafaran Manastırı'nı görmeden Mardin'den dönmeyin.

 3. Ziyaretçi
  Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle Bölümü'nde yer alan bir ildir. Suriye ile sınır komşusudur.

  Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur.

  Mardin ismi hakkında değişik rivayetler vardır. Kelimenin Farsça, Yunanca, Arapça veya Süryanice olduğu söylenmektedir
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Mardin Güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Mardin tarihi ve doğal güzellikler yönünden oldukça zengindir. Mardin de Artuklular tarafından yapılmış pek çok eser bulunmaktadır. Mardin tarihi dokusu nedeni ile sit alanı ilan edilmiştir.

 5. Ziyaretçi
  Mardin şehrim benım

+ Yorum Gönder


mardinin tarihi ve doğal güzellikleri,  mardin tarihi ve doğal güzellikleri,  mardinin doğal ve tarihi güzellikleri,  mardinin doğal güzellikleri,  mardinin güzellikleri,  mardinin doğal varlıkları