+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesinin ekonomik faaliyetleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  güneydoğu anadolu bölgesinin ekonomik faaliyetleri
  güneydoğu anadolu bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir umarım bana yardımcı olursunuz? Güneydoğu anadolu bölgesinde ekonomik faliyetler neye dayanmaktadır. Güneydoğu anadolu bölgesi ile ilgili bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Güneydoğu anadolu bölgesinin ekonomik faaliyetleri hakkında bilgi


  Bölgenin ana geçim kaynağı tarımdır. GAP(Güney Doğu Anadolu Projesi)'ın tam anlamıyla uygulamaya girmesiyle tarım ürünlerinde de artış sağlanacaktır.


  Kırmızı mercimek, Antep fıstığı, kırmızı biber, ve karpuz bölgedeki önemli tarım ürünleridir.  Sulamanın sınırlı olduğu yerlerde buğday, arpa, kırmızı mercimek, tütün tarımı yapılırken sulamanın yeterli olduğu yerlerde pamuk yetiştirilir.


  Tarımı sınırlandıran en önemli sorun, kuraklık ve sulamanın etersizliğidir. Tamamlanmaya çalışılan GAP ile bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.


  HAYVANCILIK:
  Bölgede platolar ve bozkırlar çok görüldüğü için küçük baş hayvancılık(koyun, keçi) yaygın olarak yapılır. Keçi daha çok yüksek alanlarda yaygındır. Canlı hayvan ticaretinin gelişmiş olduğu bölgede, hayvansal ürünler önemli bir gelir kaynağıdır.


  SANAYİ:
  Bölgede Gaziantep dışında sanayi çok fazla gelişmemiştir.Başlıca sanayi kolları tarım ürünleri ve petrole dayalı olarak gelişmiştir. Türkiye'de petrolün büyük bir bölümü bu bölgede çıkarılmaktadır.Bu üretim, Türkiye petrol tüketiminin yaklaşık %15'ini karşılar.


  Batman'daki Petrol rafinerisi, bölgenin de en önemli sanayi kuruluşudur.
  Bölgede sınır ticareti yaygındır.


  TURİZM:
  Bölge tarihsel geçmişli ve kalıntıları ile turizme hizmet etmektedir. Ancak yeterli tanıtım ve alt yapı olmadığından turizm yeterince gelişmemiştir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesinde ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Güneydoğu anadolu bölgesinde buğday, arpa ve mercimek yetiştirilmektedir. Güneydoğu andolu bölgesinde büyük baş ve küçük baş hayvancılıkta yapılmaktadır. Güneydoğu anadolu bölgesi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması nedeni ile turizm yönünden de gelişmiştir.
+ Yorum Gönder