+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesinin önemli şehirleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli şehirleri
  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli şehirleri hakkında kısaca bilgi lazım bana. Bana yardım edebilir misiniz? Güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan şehirler ve bu şehirlerin özellikleri konusunda bana bilgi gerekiyor bana bu konularda bilgi verebilirseneiz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli şehirleri hangileri

  Güneydoğu Anadolu bölgesi Batman, Diyarbakır ve Kahta'da Türkiye'nin önemli petrol yatakları bulunur ve Batman rafinerisinin işlediği petrol bölgeden sağlanır.


  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli şehirleri hangileri.jpg
  Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen Kartal Dağları önemli yükseklik yapar. İç kesimlere gidildikçe iklim karasallaşır.

  Karadağ’ın batısında Harran, Suruç, Ceylanpınar ve Birecik ovaları yer alır. Dicle nehri ve kollarının toplandığı Diyarbakır Havzası geniş olmayan ancak çok verimli bir ovaya sahiptir.

  Karacadağ’ın batısındaki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman platoları Fırat ve kolları tarafından derin bir şekilde yarılmıştır. Karacadağ’ın doğusu ise daha engebeli bir yapı gösterir. Bu bölümün güneyinde Mardin-Midyat Eşiği yer alır.

  Bölgenin iki önemli akarsuyundan biri olan Fırat, kaynağını Doğu Anadolu Bölgesi’nden alır. Bölgede ise Toroslar’dan gelen Kahta ve Karadağ’dan gelen küçük akarsularla beslenir. Güneydoğu Toroslar’ın güneye bakan yamaçlarından birçok kol halinde çıkan Dicle Nehri ise bölgenin diğer önemli akarsuyudur. Her iki akarsu da Basra Körfezi’ne sularını boşaltırlar.

  Bölgede doğal oluşumlu göl yoktur. Ancak Fırat ve Dicle üzerinde kurulmuş baraj gölleri bulunmaktadır. Bölgenin ve ülkenin 2. en büyük baraj gölü olan Atatürk Barajı bu bölge sınırları içinde yer alır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğudaki bütün şehirler ayrı bir önem taşımaktadır. Mardin tarihi dokusu ile her yıl dünyanın her yerinden turistleri ağırlamaktadır. Gaziantep ve Siirt fıstıkları ile ekonomiye katkı sağlarlarken batman petrol zenginliği ile ekonomide yer almaktadır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesinde gaziantep, şanlıuyrfa, diyarbakır, kilis, adıyaman, mardin, batman, siirt ve şırnak illeri bulunmaktadır. Güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan her ilin ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Gaziantep hem fıstığı hemde sanayi bakımından gelişmiş olması nedeni ile öne çıkmaktadır. Şanlıurfa tarihi bakımdan ve mutfağı ile önem kazanan bir ildir. Mardin tam bir açık hava müzesidir aynı zamanda bakırları ve gümüşleri ile ün yapmıştır. siirt tilo kalesi, fıstık, nar ve balı ile ünlenmiştir. Batmanda petrol bakımından önde olan bir ildir.

+ Yorum Gönder