+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesinin önemli özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli özellikleri
  Proje ödevim güneydoğu anadolu bölgesinin şehirlerinin önemli özellikleri hakkında bilgi almak istiyorum.Güneydoğu anadolu bölgesi nasıl kültürel özelliklere sahip bana güneydoğu anadolu bölgesi kültürel özellikleri konusunda bilgi gerekiyor Proje ödevim için yardımcı olursanız sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  Güneydoğu Anadolu bölgesi illerinin kültürel özellikleri


  g-neydo-u-anadolu-b-lgesi-illerinin-k-lt-rel
  Adıyaman

  Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batısında yer alan, tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara dek uzanan, pek çok değişik kültüre merkezlik etmiş olan bir kültür ve turizm kentidir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman toprakları üzerinde, insanlık tarihinin bütün evrelerine dair bulgular elde edilmiştir.

  Diyarbakır

  Diyarbakır tarihinin, önceleri M.Ö.3000 yılına kadar uzandığı bilinirken, son zamanlarda Çayönü kazıları ile yapılan araştırmalar sonucunda uygarlık geçmişinin M.Ö.7500 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ve çevresinde Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür.

  Gaziantep


  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en eski kültür merkezlerinden birisi olan Gaziantep, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan ve ilk uygarlıkların doğduğu, Mezopotamya ve Akdeniz arasında, tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmıştır.

  Mardin

  Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu Anadolu'nun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin'de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.

  Siirt


  Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

  Şanlıurfa

  Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz. İbrahim'in doğduğu, Hz. Eyyüb'ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran'ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası'nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.

  Batman

  Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.

  Şırnak

  Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye ve Irak sınırlarındadır. Cudi Dağı antik kent ve Mağrası görülmeye değer yerlerdendir.

  Kilis

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir sınır Şehri olan Kilis, tarihi höyükleri, kaleleri camileri ve kebapları ile görülmesi gereken bir ildir.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesi doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile mutlak gezilip görülmesi gereken bölgelerimizdendir. Adıyaman da tarihin bütün evrelerine rastlamak mümkündür, Diyarbakır da bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehrimizdir Diyarbakır da da ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden günümüze gelmiş bir çok tarihi yeri görmek mümkündür. Mardin bir açık hava müzesidir. Mardin de bir çok kültüre ev sahipliği yapmış halada üstünde bir çok kültürü barındırmaktadır. Siirt te bir çok evliyanın geçtiği illerimizdendir. Baykan yolundaki Veysel Karani türbesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Tillo kalesi ve Botan vadiside gezilip görülecek yerlerdir.Peygamberler şehri Urfada gezlip görülmesi gereken yerlerdendir balıklı gölü Urfa kalesi ve bir çok peygamberin türbesini ve makamını içinde barındırır.Batmandaki Hasan keyfi görmeden gidilmemesi gereken bölgemizdir. ayrıca Şırnaktaki Cudi dağı ve Kilisteki tarihi höyüklerde güneydoğunun güzellikleri arasındadır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesi pek çok uygarlığa ev sah,ipliği yapmış bir bölgedir. Konumu nedeni ile uygarlıkların yaşamak için tercih ettikleri bölgede özellikle artuklulardan kalma pek çok esre bulunmaktadır. Mardin ilinde medreseler, camiler külliyeler, manastırlar ve kervan saraylar bulunmaktadır. şanlı urfada Hz. İbrahim zamanından kalma balıklı göl bulunmaktadır. Siirtte tilo kalesi ve daha pek çok tarihi özellikleri vardır.

+ Yorum Gönder