+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesinin önemli ovaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli ovaları
  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli ovalarının adı hakkında kısaca bilgi bana lazım. Bana yardım etmenizi istiyorum. Güneydoğu anadolu bölgesi ovalar bakımından zengin midir bana güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan ovalar konusunda bilgi gerekiyor bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli ovaları nelerdir

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yükseltisi fazla olmayan ova ve platolar geniş yer kaplarlar.Karadağ’ın batısında Harran, Ceylanpınar ve Birecik ovaları yer alır. Dicle nehri ve kollarının toplandığı Diyarbakır Havzası geniş olmayan ancak çok verimli bir ovaya sahiptir.
  Güneydoğu Anadolu Projesi’nin tamamlanmasıyla, ovalarda sanayi bitkilerinin üretimi yapılabilecek, buna paralel olarak yöre endüstrisinin kalkınması sağlanacaktır. Harran Ovası’nın verimli toprakları üzerinde sulama olanaklarıyla birlikte pek çok ürün yüksek kalitede yetiştirilmeye başlanmıştır.


  güneydoğu anadolu bölgesinin önemli ovaları nelerdir.jpg
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Ovaları:


  •Harran Ovası
  •Ceylanpınar Ovası
  •Birecik Ovası
  •Altınbaşak - Ceylanpınar Ovası
  •Suruç Ovası
  •Gaziantep Ovası
  •Kilis Ovası

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu yükseltisi çok olmayan bir bölgedir. Güneydoğuda bulunan ovalar çok verimli ovalardır. Bu ovalar: Harran ovası, birecik ovası, ceylanpınar ovası, altınbaşak ceylanpınar ovası,suruç ovası, gaziantep ovası ve kilis ovasıdır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesi ovalar bakımından zengindir. Güneydoğu anadolu bölgesinde ovalar ve platolar geniş bir alanı kaplamaktadır. Güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan ovalar çok verimlidir. Haran ovası sulama imkanına sahip olması nedeni ile verimlidir. Diyarbakırda bulunan dicle nehri boyunca uzanan havzada çok verimlidir.

+ Yorum Gönder