+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi
  güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi ile ilgili kısaca bilgi lazım bana. Bana yardımcı olmanızı isterim. Güneydoğu anadolu bölgesinde hangi iklim hüküm sürer bitki örtüaü bakımından Güneydoğu anadolu bölgesi nasıldır bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi nelerdir

  İklimi: Güneydoğu Anadolu bölgesi, kara iklimi ile Akdeniz iklimi tesiri altındadır. Uzun süren yazlar çok sıcak ve kurak, kışlarsa yağışlı ve Doğu Anadolu’daki kadar olmasa da soğuk geçer. En soğuk ay ortalaması 1,5°C ile 6°C arasında değişir. En sıcak ay ortalaması ise 30°C civârındadır. En yüksek sıcaklık 48°C olarak 17 Temmuz 1978’de Cizre’de ölçülmüştür.

  g-neydo-u-anadolu-b-lgesinin-iklimi-nelerdir.jpg
  Yağışlar, Suriye sınırına doğru inildikçe azalır.Senelik ortalama yağış miktarı kuzeyde 796 mm iken, Suriye sınırına yakın bölgelerde 331 mm’dir
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde karasal iklim hakimdir. Kışları soğuk ve yağışlı yazları kurak ve sıcak geçer.Gaziantep ve Şanlıurfa da Akdeniz iklimi de görülmektedir.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesin de karasal iklim hakimdir. Kışlar sert ve yağışlı geçerken yazlarda sıcak ve kurak geçmektedir. Güneydoğu anadolu bölgesi orman bakımından en fakir bölgemizdir. Güneydoğu anadolu bölgesinde bitki örtüsü bozkırdır. Güneydoğu anadolu bölgesinde şanlıurfa ve gaziantepte tropikal iklim geçişleri görülmektedir. Şanlıurfa ve gaziantep illeri bitki örtüsü bakımından diğer illere göre daha zengindir.

+ Yorum Gönder